Káhira - Takzvané arabské jaro Egypťankám nepřineslo změnu, v níž zřejmě doufaly. Je tomu právě naopak, ukázalo srovnání, jež si nechala ve 22 arabských zemích vypracovat agentura Reuters.
"Ženy potřebují dvojí revoluci - jednu proti diktátorům, kteří zničili státy, a druhou proti jedovatému mísení kultury s náboženstvím, které ničí životy žen," je přesvědčena novinářka Muna Tahávíová.
Pokud jde o dodržování práv žen, je na tom Egypt v arabském světě vůbec nejhůře.
Nejlépe z ankety nadace Thomson Reuters naopak vyšly ženy žijící na Komorách, kde zastávají například pětinu vládních úřadů a po rozvodu jim zůstává majetek i dům. Za Komorami se pak umístil Omán, Kuvajt, Jordánsko a Katar.
330 oslovených specialistů
V průzkumu nadace Thomson Reuters odpovídalo přes 330 specialistů na srovnání situace mužů a žen. Dotazy byly sestaveny s ohledem na hledisko Výboru OSN pro odstranění diskriminace žen (CEDAW), k němuž se připojilo 19 arabských států. Posuzovala se míra násilí, jemuž jsou ženy ze zemí Ligy arabských států vystaveny, postavení žen v rodině, politice a ekonomice a jejich integrace do společnosti.
Pády diktátorů...
Po pádu režimu Husního Mubaraka vzrostl vliv islamistů, revolta navíc zanesla do společností konflikt, nestabilitu a přesuny obyvatel.
Na špatnou situaci Egypťanek upozornila už dubnová zpráva OSN, podle níž je sexuálnímu obtěžování vystaveno přes 99 procent tamních žen.
Organizace Human Rights Watch pro změnu tvrdí, že 91 procent žen, jež se účastnily protestů proti (nyní již svrženému) prezidentovi Muhammadovi Mursímu na káhirském náměstí Tahrír, bylo buď znásilněno, nebo sexuálně napadeno.
Rozšířeny jsou vynucené sňatky nebo prodávání žen do manželství. "Na okrajích Káhiry i jinde v Egyptě existují celé vesnice, jejichž ekonomika stojí na prodeji žen do vynucených sňatků," tvrdí Zahra Radwanová z americké organizace Global Fund for Women.
Znetvoření genitálií se podle údajů UNICEF týká 91 procent Egypťanek. Předčí ho pouze Džibutsko.
... zlepšení nepřinesly
Jen o trochu lépe jsou na tom ženy v Iráku, kde se situace rovněž zhoršila po svržení bývalého prezidenta Saddáma Husajna. Nestabilita a dlouhý konflikt přinesly zvýšení negramotnosti a také rozšíření prostituce. Desetina žen pak v bojích přišla o manžela.
Saúdská Arábie je sice na žebříčku třetí nejhorší, ale přitom se tam situace žen poněkud lepší. Jsou zapojeny do poradního sboru, který radí králi, a začíná se hovořit o reformách. Nedávno se do médií dostal boj Saúdských Arabek o právo řídit automobil.
Poukazuje se na dodržování systému opatrovnictví, v němž ženy potřebují souhlas muže k vycestování do ciziny, otevření bankovního konta nebo i k zápisu na univerzitu.