Miami - Američtí federální žalobci obvinili v sobotu Estebana Santiaga, který je podezřelý ze střelby na rušném letišti ve floridském Fort Lauderdale, z násilí na mezinárodním letišti s následkem smrti a vážného zranění a s použitím střelné zbraně. Za takto kvalifikované činy může dostat trest smrti nebo být odsouzen do vězení až na doživotí, uvedla agentura AP.
Šestadvacetiletý vojenský vysloužilec z Iráku podle policie v pátek zastřelil v letištní hale pět lidí a šest dalších zranil.
Santiago přiletěl na Floridu z Aljašky a podle vyšetřovatelů na místo přicestoval se záměrem útočit. Pistoli měl legálně v zavazadlovém prostoru a v hale si ji vyzvedl. Pak odešel na toaletu, kde zbraň nabil a následně z ní začal pálit v prostoru pro výdej zavazadel. Když vystřílel své dva zásobníky, pistoli zahodil a lehl si na zem, kde byl zatčen, napsala AP.
"Dnešní obvinění odrážejí závažnost této situace a odhodlání federálních, státních a místních orgánů chránit obyvatelstvo a stíhat ty, kteří ohrožují naše občany a návštěvníky," uvedl federální žalobce Wifredo Ferrer.
Vyšetřovatelé na sobotní tiskové konferenci uvedli, že vyslechli zhruba 175 lidí a několik hodin vyslýchali i Santiaga, který s nimi spolupracoval. Podle nich zřejmě střelec jednal sám.
Odborníci nyní zjišťují, zda roli v jeho činu sehrála duševní choroba. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) nicméně stále ještě nevyloučil terorismus jako možný motiv. Nyní je muž ve vazbě a v pondělí by měl stanout před soudem.
Santiago v roce 2007 vstoupil do Národní gardy v Portoriku. V dubnu 2010 odjel na deset měsíců do Iráku. Od loňska působil jako rezervista na Aljašce, kde jej ale ze služby propustili pro neuspokojivý výkon.
Santiago v listopadu přišel do aljašské kanceláře FBI a řekl, že americká vláda ovládá jeho mysl a nutí jej sledovat videa teroristického Islámského státu (IS). Policie jej poté odeslala k přezkoumání duševního zdraví v nemocnici, uvedla televize CNN.
Aljašská policie v sobotu sdělila, že Santiagovi loni v listopadu, kdy jej poslala na psychiatrické vyšetření, zbraň odebrala, počátkem prosince mu ji ale vrátila, protože lékaři dospěli k závěru, že není duševně nemocný. Navíc nespáchal žádný trestný čin, takže podle úřadů nebyl důvod mu zbraň zabavit. Policisté z největšího aljašského města Anchorage podle agentury Reuters uvedli, že zatím není jasné, zda šlo o stejnou zbraň, s níž v pátek útočil ve Fort Lauderdale.