Profesionál, či fanatik? Vrah z židovského muzea uniká

Martin Novák Martin Novák
28. 5. 2014 16:45
Střelba v Bruselu si vyžádala tři mrtvé. Izraelský manželský pár už pohřbili v Tel Avivu.
Útočníka v muzeu zachytila průmyslová kamera.
Útočníka v muzeu zachytila průmyslová kamera. | Foto: Externí

Brusel/Tel Aviv – Pátrání po chladnokrevném vrahovi z židovského muzea v Bruselu se ubírá po dvou stopách.

Smrt izraelského manželského páru a Francouzky má na svědomí buď fanatický islamista toužící ublížit Židům, nebo profesionální a vycvičený střelec srovnávající jakési účty s Izraelem či jeho tajnou službou.

Květiny a izraelské vlajky na místě činu. Před Židovským muzeem v Bruselu.
Květiny a izraelské vlajky na místě činu. Před Židovským muzeem v Bruselu. | Foto: Reuters

Muž s kšiltovkou na hlavě, v tmavých brýlích a s kalašnikovem v ruce vstoupil do budovy židovského muzea v belgické metropoli v sobotu. Na záběrech průmyslové kamery je vidět, jak v klidu vejde vstupní branou, střílí a za chvíli vychází. Bez jakékoliv viditelné známky paniky nebo rozrušení.

Čtvrtá oběť jeho střelby – mladý Belgičan – bojuje v nemocnici o život.

Belgická policie útok označila za terorismus a v úterý dementovala zprávy, že útočníka dopadla. Izraelský analytik Amir Oren řekl deníku Haarec, že jde možná o vyřizování účtů a pachatelem může být buď Íránec, nebo člen libanonského Hizballáhu.

Průmyslová kamera zachytila útočníka z muzea.
Průmyslová kamera zachytila útočníka z muzea.

Dva mrtví Izraelci – manželé Emmanuel a Miriam Rivovi – pracovali pro izraelskou vládu. Oba působili na velvyslanectví židovského státu v Berlíně a Riva byl v minulosti zaměstnán v agentuře Nativ, která organizovala stěhování Židů z bývalého Sovětského svazu do Izraele.

Oficiálně byli oba zaměstnáni jako účetní.

Profesor Edvin Akker z Centra pro terorismus a boj s terorismem na Leidenské univerzitě v Nizozemsku řekl agentuře Reuters, že se také kloní k Orenově verzi. Že nešlo o impulsivní útok islámského extremisty, ale plánovanou vraždu, spáchanou vycvičeným profesionálem.

Policie po střelbě v centru Bruselu, 24. května 2014
Policie po střelbě v centru Bruselu, 24. května 2014 | Foto: Reuters

"Lidé často příliš brzy zmiňují slovo terorismus, ale podle videozáběrů spíše soudím, že šlo o detailně naplánovanou vraždu," říká Nizozemec.

"Vypadá to na člověka, který už zabíjel a viděl smrt zblízka," řekl televizi RTL belgický odborník na terorismus Claude Moniquet.

Mimochodem - nejen Belgie, ale také Nizozemsko po sobotním činu zpřísnily ostrahu židovských objektů. "Neznamená to, že máme informace o bezprostřední hrozbě. Jedná se o preventivní opatření," uvedlo nizozemské ministerstvo vnitra.

Úterní pohřeb Emanuela a Miriam Rivových v Tel Avivu.
Úterní pohřeb Emanuela a Miriam Rivových v Tel Avivu. | Foto: Reuters

Šéf belgické kontrarozvědky VSSE Alain Winants předloni v rozhovoru pro server EUobserver přiznal, že Brusel je městem prošpikovaným agenty a špiony různých států a organizací. Bojištěm neviditelné války o vliv a informace.

Podle něj agenti mají krytí jako diplomaté, lobbisté, novináři, byznysmeni, tlumočníci, studenti nebo zaměstnanci různých soukromých agentur. Do Bruselu je přivádí zdejší velké množství institucí Evropské unie a NATO, stejně tak jako rozsáhlý a pro zahraniční kupce stále zajímavý belgický zbrojní průmysl.

Žena se znakem Hizballáhu.
Žena se znakem Hizballáhu. | Foto: Reuters

Hizballáh provedl v zahraničí proti izraelským občanům několik útoků od roku 2008, kdy byl v Damašku zabit vlivný člen tohoto hnutí Imád Mugníja. Izraelci se zase "proslavili" likvidací“ představitele palestinského Hamásu Mahmúda Mabhúha v pětihvězdičkovém dunajském hotelu na začátku roku 2010.

Podle izraelského deníku Jerusalem Post nic nenasvědčuje tomu, že mrtví Izraelci pracovali pro zpravodajskou službu nebo byli nějak zapojeni do operací izraelské rozvědky v zahraničí. "Vypadá to, že jen byli v nešťastnou chvíli na nešťastném místě," píše autor článku, v Izraeli známý investigativní novinář Jossi Melman.

Mohammed Merah - vrah z Toulouse. Policie ho při přestřelce zabila.
Mohammed Merah - vrah z Toulouse. Policie ho při přestřelce zabila. | Foto: Reuters

V souvislosti s bruselskou střelbou ale média zmiňují také dva roky starý případ Francouze alžírského původu Mohameda Meraha, který v Toulouse a Montaubanu na jihu Francie zastřelil sedm lidí, Židů nebo francouzských vojáků, a natáčel se přitom kamerou.

Podle policejní analýzy měl i bruselský střelec na sobě připevněnou malou kameru. Může jít tedy o podobného jedince - nikým neřízený člověk motivovaný nenávistí k Židům.

Belgická židovská komunita oznámila, že střelba v muzeu je pokračováním a vystupňováním fyzických útoků, kterým Židé v Bruselu už delší dobu čelí. Především z řad muslimských přistěhovalců.

Miloš Zeman.
Miloš Zeman. | Foto: Vojtěch Marek

Za terorismus, inspirovaný islámem, označil bruselský útok český prezident Miloš Zeman. Ten je pověstný tím, že islám považuje za ideologii vyzývající k násilí vůči nemuslimům.

"Nenechám se uklidňovat prohlášeními, že se jedná pouze o malé okrajové skupiny, domnívám se naopak, že tato xenofobie a tento, řekněme, rasismus nebo antisemitismus vyplývá ze samé podstaty ideologie, o kterou se tyto fanatické skupiny opírají," řekl Zeman v pondělním projevu při oslavě izraelského dne nezávislosti v pražském hotelu Hilton.

 

 

Právě se děje

Další zprávy