Střelec z Toulouse byl zasažen 20 kulkami, tvrdí deník

Server deníku Le Parisien se odvolává na výsledky pitvy
Mohamed Merah si napojení na Al-Kájdu možná vymyslel.
Mohamed Merah si napojení na Al-Kájdu možná vymyslel. | Foto: Reuters

ToulouseFrancouzské úřady prý nemají důkazy o tom, že by Mohamed Merah, který podle vyšetřovatelů postupně zabil sedm lidí včetně tří židovských dětí, byl v kontaktu s nějakou teroristickou skupinou.

Policie prověřuje, zda nebyl pod vlivem svého bratra, který se hlásí k radikálnímu islámu. V pátek také zaznělo, že mladík neplánoval zabití dětí a že šlo o shodu okolností. Objevila se rovněž informace, že jeho tělo bylo "prostříleno kulkami".

Nic nenaznačuje tomu, že třiadvacetiletý extremista, který byl v minulosti ve Francii několikrát odsouzen za různé trestné činy, byl "na výcviku nebo v kontaktu s organizovanou skupinou nebo džihádisty," řekl agentuře AP nejmenovaný zdroj blízký vyšetřování.

Francouze Meraha alžírského původu policie zastřelila ve čtvrtek poté, co přes 30 hodin obléhala jeho byt v Toulouse na jihozápadě země. Připisují se mu vraždy trojice židovských dětí, rabína a třech francouzských výsadkářů, jejichž jednotky působily kromě jiného i v Afghánistánu.

Místo jedné střely dvacet?

Server deníku Le Parisien v pátek s odvoláním na pitvu Meraha uvedl, že mladík byl zasažen nejméně 20 kulkami, většinou na rukou a na nohou, když stál zády k policistům. 

Přes tyto četné zásahy utekl na balkon. Poté ho zasáhly dvě smrtelné střely, jedna do levé části čela, druhá prošla břišní dutinou, přičemž kulka vešla levým bokem a vyšla pravým. Dosavadní zprávy hovořily o jednom zásahu policejního odstřelovače do hlavy násilníka.

V minulosti byl Merah v Afghánistánu a v Pákistánu a podle vyšetřovatelů o sobě tvrdil, že byl v kontaktu s Al-Káidou  a že byl na výcviku v pákistánské pohraniční oblasti Vazíristánu, kde působí Al-Káida.

Podle policie Merah mohl o svých stycích s Al-Káidou mluvit proto, že jde o známou "značku". Francouzské úřady prý ale "nemají nic, na základě čeho by se mohly domnívat, že ho tato teroristická organizace pověřila, aby útoky provedl".

V pozadí činu může být bratr

Vyšetřovatelé se nově domnívají, že roli "myslitele" v tragickém případu mohl hrát Mohamedův starší bratr, který se hlásí k radikálnímu islámu. Sedmadvacetiletý Abdelkader Merah byl zatčen ve středu. Tvrdí, že o vraždách plánovaných jeho bratrem nic nevěděl. Ale podle zdrojů serveru týdeníku Le Point řekl před policisty, že je hrdý na to, jak jeho mladší bratr zemřel, že ničeho z toho nelituje a že schvaluje Mohamedův čin.

Polemiku kolem případu v pátek rozšířil také poradce prezidenta Nicolase Sarkozyho pro zpravodajské služby, který řekl, že střelec neplánoval zabití židovských dětí a rabína. Zastřelil je prý až poté, co nenašel původní cíl, kterým měl být další voják, tvrdí poradce Ange Mancini.

Psycholog Alain Penin, který v roce 2009 vypracoval posudek na Mohameda Meraha, podle AFP mladíka označuje za psychicky křehkého a ovlivnitelného chlapce. Fascinovalo ho násilí a trpěl ztrátou identity, což vše přispělo k uskutečnění těchto hrůzných činů, je přesvědčen psycholog.

Pokračují dohady, jak je možné, že mladý nezaměstnaný recidivista, navíc na seznamech podezřelých z možného terorismu po cestách do Afghánistánu, si dokázal opatřit rozsáhlý arzenál. Měl nejméně osm střelných zbraní včetně dvou samopalů v odhadované hodnotě nejméně 10 000 eur.

Mnohé obyvatele a politiky podle jejich reakcí neuspokojilo sdělení prokurátora Françoise Molinse, že Merah při vyjednávání před svým zabitím vysvětlil, že peníze na nákup zbraní na černém trhu získal loupežemi.

Ve Francii, kde žije 65 milionů lidí, je mezi lidmi na 7,5 milionu legálně držených zbraní. Počet nelegálních zbraní v zemi, kde za jejich držení hrozí vysoké tresty, odhadují experti na 2,5 až 12,5 milionu.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Vládní strany na Slovensku chtějí snížit penze představitelům komunismu

Vládní strany na Slovensku chtějí snížit penze představitelům někdejšího komunistického režimu a pracovníkům některých jeho bezpečnostních složek. Návrh příslušného zákona ve čtvrtek v prvním čtení schválila slovenská sněmovna. Podle poslankyně nejsilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti a spoluautorky předlohy Anny Andrejuvové by zákon mohl postihnout kolem 7000 lidí.

Podle návrhu se zákon bude vztahovat kromě jiných na poslance parlamentu a členy vlády v komunistickém Československu, dále na příslušníky komunistické tajné policie StB, některé řídící pracovníky v oblasti bezpečnostních služeb či členy a zaměstnance ústředního výboru Komunistické strany Československa a Komunistické strany Slovenska, a to do pádu komunismu v roce 1989.

"Má napravit hlavní nespravedlnost, že ti, kteří byli pronásledování, často umírají v chudobě a jejich pronásledovatelé z doby totality mají specifické výsady," řekl k zákonu slovenský ministr životního prostředí Ján Budaj, který byl na podzim 1989 jedním z hlavních řečníků na protikomunistických mítincích v Bratislavě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy