Při střelbě v Bruselu zemřel izraelský pár a Francouzka

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 5. 2014 13:17
Jeden člověk belgické národnosti je v kritickém stavu. Střelec je stále na svobodě.
Policisté po střelbě 24. května 2014.
Policisté po střelbě 24. května 2014. | Foto: Reuters

Brusel - Dva Izraelci a jedna Francouzka zemřeli při sobotním útoku v bruselském židovském muzeu.

Jedna osoba belgické národnosti je zraněna a její stav je velmi kritický. Na tiskové konferenci v Bruselu to v neděli řekla zástupkyně generálního prokurátora Ine Van Wymerschová.

Střelec podle dosavadních poznatků pravděpodobně jednal na vlastní pěst, byl ozbrojený a dobře připravený. Je stále na útěku.

Belgická prokurátorka zároveň odmítla potvrdit, že by šlo o teroristický nebo antisemitský útok.

Mluvčí justice také nepotvrdila dopolední informace některých belgických médií, podle nichž čtvrtá zasažená osoba zemřela. "Je stále naživu, ale ve velmi kritickém stavu," řekla Van Wymerschová.

Oznámila také, že policie ještě během dne zveřejní výzvu k případným svědkům včetně záběrů z bezpečnostních kamer v muzeu a vyzvala veřejnost ke spolupráci při pátrání po pachateli.

"K útoku se dosud nikdo nepřihlásil. Všechny možnosti jsou stále otevřené," řekla dále Van Wymerschová.

V sobotu byl sice zatčen jeden člověk, který byl na místě střelby v autě, ale je nyní považován za svědka.

Místo střelby.
Místo střelby. | Foto: Reuters

Izraelské ministerstvo zahraničí oznámilo, že se oběťmi střelby stal izraelský manželský pár z Tel Avivu. "Byli to turisté. Manželům bylo kolem 50 let. Důvěřujeme tomu, že belgické úřady, zejména policie a justice, tento strašný čin osvětlí," sdělil mluvčí ministerstva Jigal Palmor.

Premiér Benjamin Netanjahu už v sobotu večer střelbu označil za výsledek "trvalého podněcování k nenávisti" proti Židům a Izraeli. "Na evropské půdě neustále znějí pomluvy a lži namířené proti Izraeli, zatímco zločiny proti lidskosti a vraždění v našem regionu se pomíjejí," řekl premiér.

Belgický list Le Soir píše, že střelec je tedy stále na svobodě a je ozbrojený. Není prý známa jeho tvář a podle všeho je rozhodnutý zabíjet. V muzeu střílel na dvou místech, mezi exponáty a pak také ve vstupní hale. Dvě osoby, které tam právě prohlížely letáky, zasáhl do obličeje. Podle listu jednal s rozhodností teroristy.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Prověřování Vrbětické kauzy se soustředí na jedinou verzi, uvedl šéf dozorujícího státního zastupitelství

Prověřování výbuchů skladů ve Vrběticích se soustřeďuje pouze na verzi o podílu agentů ruské vojenské tajné služby GRU, která vychází z logických dedukcí a řady opatřených důkazů. Řekl to ve čtvrtek Jan Sladký, šéf Krajského státního zastupitelství v Brně, jehož zlínská pobočka případ dozoruje. Pro zahájení trestního stíhání je podle něj u této verze "mimořádně klíčové" poskytnutí právní pomoci ze zahraničí. Dodal, že vyjadřovat se k možnému odložení věci je nyní předčasné. Připustil ale, že i takové ukončení kauzy může nastat.

"Trestní řízení související s explozemi muničních skladů ve Vrběticích je v současné chvíli ve fázi prověřování, což znamená, že doposud žádné osobě nebylo sděleno obvinění," uvedl Sladký. "Mohu vyloučit, že by kdokoliv již byl souzen a zproštěn obžaloby pro jednání související s těmto výbuchy," doplnil. Zároveň pochválil práci policistů i zpravodajců.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Šéf vojenských zpravodajců Beroun potvrdil, že se debatovalo o cestě do Moskvy, ale ne o tom, že by se měly měnit informace za vakcínu

Šéf vojenských zpravodajců Jan Beroun potvrdil, že se na schůzce na ministerstvu vnitra debatovalo o cestě do Moskvy, ale ne o tom, že by se měly měnit informace za vakcínu, řekla předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jana Černochová (ODS).

Šéf komise pro kontrolu činnosti Vojenského zpravodajství Vít Rakušan (STAN) uvedl, že nemá pochybnosti o tom, že vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) cestu do Ruska plánoval. Není to podle něj v souladu s tím, co bylo řečeno dřív.

Připravujeme podrobnosti.

Další zprávy