Totální zkáza východní Ghúty se blíží. Asadovy jednotky postupují, živořící Syřané čekají na pomoc

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 3. 2018 23:57
Damašek s podporou Ruska a Íránu vede v oblasti východní Ghúty jednu z nejtvrdších ofenziv během nynější války.
Kritická situace ve městě Dúma ve Východní Ghútě.
Kritická situace ve městě Dúma ve Východní Ghútě. | Foto: Reuters

Damašek - Stovky lidí prchají ve východní Ghútě před postupující syrskou armádou, která se snaží rozdrtit poslední baštu protivládních povstalců poblíž Damašku.

Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) informovala, že při náletech syrského režimu zemřelo 34 civilistů. Syrský prezident Bašár Asad řekl, že vojenská operace ve východní Ghútě bude pokračovat a civilistům bude umožněno místa ovládaná povstalci opustit. Bílý dům dnes obvinil Moskvu, že ruská letadla na konci minulého měsíce východní Ghútu bombardovala.

Vládní jednotky do enklávy postupují z jejího východního kraje a podle Reuters se ji snaží rozdělit na dvě části, což je taktika, jakou v sedm let trvající válce využily už vícekrát. Podle SOHR uprchlo 300 až 400 rodin.

Povstalci ze skupiny Armáda islámu (Džajš al-Islám) podle Reuters uvedli, že byli nuceni ve východní Ghútě ustoupit, protože syrská armáda se uchýlila k "taktice spálené země".

Damašek s podporou Ruska a Íránu vede v oblasti východní Ghúty jednu z nejtvrdších ofenziv během nynější války. Za poslední dva týdny při náletech a bombardování zahynuly stovky lidí. Rezoluci o příměří v Sýrii se minulý týden nepodařilo kvůli ruskému odporu v Radě bezpečnosti OSN prosadit. Moskva místo toho vyhlásila v oblasti východní Ghúty každodenní pětihodinový klid zbraní. Spojené státy toto dočasné příměří, které platí od úterý, označily za "vtip".

Bílý dům obvinil Moskvu, že její letadla podnikla od 24. do 28 února nejméně 20 náletů a podílela se na zabíjení civilistů. "Rusko ignorovalo klid zbraní (vyhlášený OSN) a pod záminkou protiteroristické operace se podílelo na zabíjení nevinných civilistů," uvedl Bílý dům v prohlášení.

Syrský prezident Bašár Asad řekl, že vojenská operace ve východní Ghútě bude pokračovat a civilistům bude umožněno místa ovládaná povstalci opustit.  "Klid zbraní a vojenské operace se nevylučují. V pátek a v sobotu syrská armáda postoupila během tohoto dočasného příměří," řekl v neděli Asad. "Z tohoto důvodu musíme pokračovat v bojových operacích a paralelně otevírat cesty civilistům k úniku," dodal v souvislosti s humanitárním klidem zbraní. 

Druhé Aleppo

Zástupce OSN v Sýrii agentuře Reuters řekl, že humanitární konvoj v neděli do východní Ghúty oproti původním plánům nedojede, protože nezískal povolení, díky kterému by mohl do regionu bezpečně dojet.

Konvoj složený z asi čtyř desítek nákladních aut měl odjet do města Dúma v obklíčené enklávě nedaleko Damašku, kde živoří asi 400 000 lidí, kterým chybí základní potraviny, léky i další věci.

Jistý diplomat ze Západu, který si nepřál být jmenován, přirovnal současnou situaci k vývoji v povstalci ovládaném východním Aleppu, kam také koncem roku 2016 nebyly vpuštěny konvoje s pomocí do doby, než ho ovládly vládní síly.

"Je to podobné jako v případě snah dostat pomoc do východního Aleppa - samé řeči a žádné činy," uvedl.

Zástupci ruské armády tvrdí, že povstalci ve východní Ghútě vyhlásili v částech, jež ovládají, zákaz vycházení. Snaží se tak údajně zabránit tomu, aby odtamtud během klidu zbraní mohli humanitárním koridorem odcházet civilisté. "Představitelé povstalců však takové informace popírají.

Video: Stovky lidí nepřežily nálety na Východní Ghútu

Stovky lidí nepřežily nálety, které podnikají od neděle syrská provládní letadla na východní Ghútu, která leží u Damašku. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Izraelské nálety v Gaze budou pokračovat, dokud to bude nutné, uvedl Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu řekl, že Izrael bude pokračovat v náletech v Pásmu Gazy, dokud to bude nutné, a bude se přitom snažit co nejvíce chránit civilisty. Vinu za současné boje premiér připsal islamistickému hnutí Hamás, které v palestinské enklávě vládne. Informovala o tom agentura Reuters.

"Strana, která nese vinu za tuto konfrontaci, nejsme my. Jsou to ti, kdo na nás útočí," řekl Netanjahu v televizním projevu. "Jsme stále uprostřed této operace, stále ještě není u konce. Tato operace bude pokračovat tak dlouho, jak to bude nutné," dodal.

Násilnosti mezi Izraelem a Hamásem nyní eskalovaly nejvíce od poslední války v roce 2014. Hamásem vedené ministerstvo zdravotnictví hlásí zatím 145 mrtvých, Izrael na své straně registruje deset mrtvých.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásil Islámský stát

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. Exploze v mešitě ve čtvrti Šakar Dara si vyžádala nejméně 12 obětí na životech. Stala se při pátečních modlitbách u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr, kterým končí postní měsíc ramadán.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka u příležitosti svátku třídenní příměří. Útok na mešitu Tálibán odsoudil již v pátek, jeho mluvčí ho ale podle agentury AP tehdy připsal afghánské tajné službě.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy