New York Times: Totalitní Severní Korea pomáhala Sýrii s chemickými zbraněmi, tvrdí experti OSN

Zahraničí Zahraničí
27. 2. 2018 15:06
Podle amerického deníku zásobuje totalitní KLDR v rozporu se sankcemi Rady bezpečnosti OSN Sýrii technologiemi k výrobě a skladování chemických zbraní.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

New York - Experti Organizace spojených národů (OSN) v prozatím utajované zprávě dospěli k závěru, že Severní Korea i přes ekonomické sankce dodávala do Sýrie v letech 2012 až 2017 vybavení potřebné k výrobě a skladování chemických zbraní. Z dokumentu cituje americký deník New York Times, jehož redaktor měl možnost si text přečíst.

Experti na základě analýz konstatují, že Severní Korea dodávala do Sýrie například speciální ventily, teploměry a dlaždice. V místech, kde syrský režim skladoval chemikálie, také pobývali severokorejští technici.

V průběhu pěti let Severní Korea vyslala do Sýrie celkem pět lodí s nákladem, využitelným pro civilní i vojenské účely, tvrdí deník. Organizace spojených národů obvinila režim syrského prezidenta Bašára Asada z použití chemických zbraní - zejména sarinu - v několika případech. Největším bylo bombardování povstalecké enklávy východní Ghúta u Damašku 21. srpna 2013, kdy zahynulo přes tisíc lidí.

"Osm expertů z různých zemí tvoří komisi, která zkoumá, zda v oblasti zbraní hromadného ničení a v námořní dopravě Severní Korea neporušuje embargo, které vůči ní vyhlásila Rada bezpečnosti OSN," píší New York Times.

Připomínají, že zbrojní spolupráce mezi Damaškem a Pchjongjangem sahá hluboko do minulosti. V roce 2007 zničilo izraelské letectvo na východě Sýrie objekt, který vypadal jako jaderný reaktor. Syřané ho budovali se severokorejskou pomocí. "Velká skupina techniků z KLDR navštívila Sýrii v srpnu 2016," cituje americký deník z doposud nezveřejněného dokumentu.

VIDEO: Následky chemického útoku na syrské město Chán Šajchún v dubnu 2017.

Skupina viděla lidi ležící na zemi, rodiny křičely o pomoc, oběti začaly omdlévat, u pusy se jim tvořila pěna, říká šéf Bílých přileb v Aleppu | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Požár haly v pražském Braníku si vyžádal škodu deset milionů

Pondělní požár haly v Modřanské ulici v Praze si vyžádal škodu zhruba deset milionů korun. Příčiny vzniku požáru zatím nejsou známy. Zraněn nebyl při požáru nikdo. Vyplývá to z informací na webu hasičů. S likvidací ohně se hasiči v pondělí potýkali 13 hodin. V úterý dopoledne se na místo vrátí vyšetřovatelé.

K požáru zděné haly v pražském Braníku, kde bylo uskladněno různé zboží včetně oblečení nebo nábytku, vyjížděli hasiči před 06:00. Ještě ráno se propadla střecha objektu a k hořícímu materiálu se hasiči dostávali jen obtížně. Zásah proto trval dlouho. Už po ránu byl oheň podle informací pražských hasičů pod kontrolou, hasiči pak ale ještě vyhledávali skrytá ohniska. Až kolem 19:00 hasiči oznámili, že všechny jednotky z místa odjíždějí.

Požár v pondělí zastavil na několik hodin automobilovou i tramvajovou dopravu. Až před 15:00 byla Modřanská ulice znovu zcela průjezdná.

Zdroj: ČTK
Další zprávy