Stopka plantážím na palmový olej. Indonésie pozastavila rozšiřování polí

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
25. 9. 2018 13:58
Podle prezidentského příkazu musí všechny centrální a provinční vlády přehodnotit udělená povolení ke vzniku nových plantáží. Mají také odložit zřizování nových polí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Jakarta - Plány na rozvoj plantáží pro produkci palmového oleje se odkládají. Indonéský prezident Joko Widodo nařídil minulý týden pozastavit vydávání povolenek na nové plantáže a zároveň přezkoumat ty, které už vydané byly. Moratorium má trvat tři roky, uvedla agentura AP.

Kácení kvůli vytváření rozsáhlých polí pro palmu olejnou často kritizují ochránci přírody. Mizí tak nejčastěji v Indonésii a Malajsii pralesy a s nimi i přirozené prostředí některých zvířat, například orangutanů.

Velké firmy také mnohdy čelí obvinění z vykořisťování svých zaměstnanců, poznamenává indonéský list Jakarta Post.

Úřady pozastavily povolení pro nové plantáže i proto, aby se snížilo napětí mezi menšími farmáři a velkými firmami, které rozšiřují svá pole právě na úkor lesů. Do zmíněných tří let se mají vyjasnit práva tamních vesničanů.

"Uvědomujeme si, že mnoho plantáží na palmový olej se nachází uvnitř přirozených lesů, alespoň podle map (indonéského ministerstva životního prostředí - pozn. red.)," uvedl Prabianto Mukti Wibowo z Úřadu pro koordinaci ekonomiky.

Nedávná studie neziskové organizace Greenpeace poukazuje na rozsáhlé následky rozšiřování polí pro produkci palmového oleje. Ten se nachází v některých potravinách, ale i kosmetice nebo biopalivech. Pětadvacet největších producentů palmového oleje, kteří své zboží dodávají velkým světovým firmám, "zničilo od roku 2015 více než 130 tisíc hektarů lesů a rašelinišť, tedy oblast dvakrát větší než Singapur".

V rámci boje proti producentům palmového oleje zvažuje Evropská unie zákaz použití palmového oleje v biopalivech. Vlivný Mezinárodní svaz na ochranu přírody (IUCN) však na počátku roku uvedl, že zákaz není řešením, protože jiné rostlinné oleje vyžadují až devětkrát více půdy. Podle IUCN je nutná společná akce, díky které by se palmový olej stal zodpovědným a udržitelným odvětvím.

Video: Kvůli palmovému oleji mizí přírodní bohatství. Ekologický kolaps pocítíme i my, říká Lhota

Máme to štěstí, že žijeme ve vyspělé a bezpečné zemi. Můžeme si namlouvat, že se nás ekologická krize rozvojových zemí netýká, říká Stanislav Lhota. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy