Stop NSA, burcuje senátor. Za špiclování žaluje Obamu

Michal Žák Michal Žák
13. 2. 2014 14:20
Špiclování je podle libertariána Paula neospravedlnitelné.
Rand Paul, republikánský senátor za Kentucky
Rand Paul, republikánský senátor za Kentucky | Foto: Reuters

Washington - Notná část amerických zákonodárců, především konzervativců z Republikánské strany, by ráda viděla Edwarda Snowdena za mřížemi.

Vadí jim, že zveřejnil informace o rozsáhlém špiclování, které má na svědomí Národní agentura pro bezpečnost (NSA).

Edward Snowden na nedatovaném snímku z Moskvy. Záběr byl pořízen z videa, které odvysílala televize Rossija 24.
Edward Snowden na nedatovaném snímku z Moskvy. Záběr byl pořízen z videa, které odvysílala televize Rossija 24. | Foto: Reuters

Jednou z výjimek je senátor z Kentucky Rand Paul. Ač sám republikán, materiálů mladého whistleblowera využil k boji za ústavní práva. A pod heslem "Zastavme NSA, dokud je čas" podal ve středu žalobu.

Ta míří nejen na prezidenta Spojených států Baracka Obamu, ale i na šéfa všech amerických tajných služeb Jamese Clappera a ředitele NSA Keitha Alexandera a Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Jamese Comeyho.

Po boku mu stojí i vlivná americká konzervativní organizace FreedomWorks.

Jako obyčejní kriminálníci

To, že NSA schraňuje údaje o telefonních hovorech Američanů, označuje jeden z potenciálních prezidentských kandidátů pro volby v roce 2016 za protiústavní.

Špiclování neváhal přirovnat k praktikám Britů z dob před vyhlášením americké nezávislosti. Tehdy vojáci bez jakýchkoliv soudních příkazů běžně prohledávali lidi a domy. "Poučením americké revoluce je, že se to nesmí opakovat."

Foto: Repro FreedomWorks.org

Něčemu takovému má zabránit čtvrtý dodatek Ústavy USA, který občany chrání před "prohledáváním, zatýkáním a zabavováním majetku bez konkrétního soudního příkazu nebo bez důvodu opravňujícího věřit, že byl spáchán zločin". Ovšem agentura ho podle senátora explicitně porušuje.

"NSA nás od roku 2006 špehuje. S americkými občany nakládá jako s obyčejnými kriminálníky a podezírá z trestné činnosti poctivé lidi. Nejde o činy hodné země, která kdysi byla vzorem svobody a příkladem pro zbytek světa," míní známý libertarián.

"Američané nechtějí o své vládě smýšlet jako o nějakém orwellovském monstru, být pod dozorem, který je k vidění v despotických autokraciích. Z toho, že by se něco takového mohlo dít zdánlivě nejsvobodnějšímu národu světa, vskutku mrazí."

Terorismus jako omluva? Nesmysl

A pokračoval: "Dozvídáme se, že ta to dotěrná a protiústavní opatření nás mají chránit před mezinárodním terorismem. Dozvídáme se, že vzdání se našich práv na soukromí je jen malou cenou za to, že můžeme ve vlastních postelích bezpečně spát. Takovou premisu odmítáme."

Podle Paula "není sbírání údajů o telefonátech ospravedlnitelné ani v případě, že by pomohlo zabránit jednomu jedinému teroristickému útoku". Program podle něj selhal ve svých stanovených cílech a musí neprodleně skončit.

Politik navíc doufá, že se případ dostane až k Nejvyššímu soudu, který podle něj význam čtvrtého dodatku vyjasní. "Zavázali jsme se k bezpečné Americe, ale nebudeme akceptovat názor, že státní dohled je nezbytný pro ochranu života a svobodu amerických občanů."

 

Právě se děje

Další zprávy