Bratislava/Praha - Komunistická Státní bezpečnost se snažila po roce 1989 zfalšovat spisy desítek agentů nasazených na sledování Alexandera Dubčeka.
Vyplývá to ze zjištění, která uveřejnil slovenský Ústav paměti národa (ÚPN).
Slovenští historici na zfalšované dokumenty přišli díky rekonstrukci dvaačtyřiceti skartovaných svazků XII. správy ŠtB, útvaru kontrarozvědky.
Změněny byly registrační protokoly, kde byli agenti zaevidováni. Kdo přesně ale protokoly změnil, se ÚPN nepodařilo zjistit.
"Toto zjištění znamená, že registrační protokoly byly tak precizně vedeny, že se jich obávala i samotná StB. Vyvrací to tak možnost, že by někdo byl v registračních protokolech veden omylem nebo neprávem," komentoval zjištění slovenských kolegů 1. náměstek ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů Miroslav Lehký.
V souvislostech:
- Archiv kontrarozvědky: Někteří poslanci byli důvěrníky
- Poslanec Bartoš dá záznam kontrarozvědky k soudu
Podle slovenských historiků se desítky agentů kolem Dubčeka pohybovaly od konce šedesátých let až do Sametové revoluce.
I poté, co se v roce 1970 stáhl z veřejných funkcí a žil v ústraní na Slovensku, zůstal mezi lidmi v celé republice velmi populární, a tím pro státní moc potenciálně nebezpečný.
"Část těchto agentů pomáhala sledovat Alexandera Dubčeka, část z nich rozpracovávala jeho syny. Po roce 1989 byly jejich kategorie evidence změněny z agenta na nižší stupeň," uvedl podle deníku Aktualne.sk Jerguš Sivoš ze sekce dokumentace ÚPN.
Stali se z nich třeba důvěrníci nebo kandidáti tajné spolupráce.
Čtěte více
Slovenský Ústav paměti národa už zveřejnil jména sedmi set šedesáti pracovníků StB, kteří přímo řídili agenty. Teď poodkrývá některé výsledky práce masivní agenturní sítě.
"V případě Alexandera Dubčeka vybudovala StB velmi, velmi širokou a dobrou síť agentů, která pokrývala oblast Prahy, Trenčína a oblasti, kde pracoval. Činnost agentů spočívala v jeho ovlivňování a odrazování od spolupráce s osobami vyloučenými z komunistické strany po roce 1968," uvedl Jerguš Sivoš.
Dubček mladší: Otec o nich věděl
Deník Aktuálne.sk získal i vyjádření Dubčekova syna Pavola.
"Otec o některých z nasazených agentů věděl. Věděl, jaké mají záměry. Bylo pro něj lepší, když věděl, o koho jde, než kdyby dostal někoho, o kom by nic netušil. Navíc oni často naopak otce informovali o úmyslech StB. Jedním z takových byl i otcův dobrý přítel, akademický sochař Teodor Baník. Za toho se můžu zaručit," řekl syn slavného otce.