Řím/Benátky - Italská prokuratura kvůli rozsáhlé korupci kolem projektu protizáplavových bariér v Benátkách podezírá 35 osob a seznam podezřelých prý zdaleka není u konce. Řekl to dnes listu Il Messagero hlavní vyšetřující prokurátor případu Carlo Nordio. Mezi těmi, na něž ve středu soud vydal zatykač, jsou starosta Benátek Giorgio Orsoni, blízký spolupracovník bývalého ministra hospodářství Giulia Tremontiho a někdejší guvernér regionu Benítky Giancarlo Galan.
Všichni jmenovaní vinu popírají. Podezřelí jsou z toho, že v rámci projektu Mojžíš v hodnotě přes pět miliard eur (137 miliard Kč) zorganizovali komplikovaný systém úplatků. "Vyšetřování neskončilo vydáním zatykačů," řekl Nordio. "Sledujeme několik vyšetřovacích linií," dodal.
Projekt Mojžíš
Na projektu Mojžíš se začalo pracovat před zhruba desetiletím s cílem izolovat benátskou lagunu v dobách přílivu od Jaderského moře. Podle vyšetřovatelů jde v případu zřejmě o mnohem vyšší sumy než v sérii úplatkářských skandálů, které otřásly před dvěma desetiletími celou italskou politickou scénou.
"Čísla jsou stratosférická," řekl Nordio. Podle italských médií by úplatky kolem projektu Mojžíš mohly spolknout až jednu miliardu eur, což je téměř pětina sumy, kterou stát už na projekt vydal, uvedla agentura Reuters.
Zatčení přišla necelý měsíc poté, co úřady zatkly několik lidí v souvislosti s podezřením z korupce při přidělování zakázek pro milánskou světovou výstavu Expo 2015. V podezření z korupce se tak ocitly dva v současnosti největší veřejné projekty v zemi.
Radikální reforma
Skandály přiměly premiéra Mattea Renziho k reakci. V sobotu premiér prohlásil, že vláda příští týden přiřadí ke svému ambicióznímu programu ekonomických reforem opatření proti korupci a že půjde o "radikální reformu". Poté má následovat všeobecná reorganizace justičního systému.
Nové rozsáhlé skandály se objevují v době, kdy se Itálie těžce vymaňuje z dlouhé a hluboké recese. Kvůli ní a zčásti kvůli pověsti Itálie jako země prolezlé korupcí zahraniční investice v zemi v posledních letech prudce klesají. Loni ve srovnání s předkrizovým rokem 2007 byly nižší o 58 procent, uvádějí údaje výzkumného ústavu Censis. "Reputace je dnes faktorem rozhodujícím o konkurenceschopnosti země," uvedl Censis.