Rangún - Katastrofální cyklon, který zasáhl Barmu, za sebou zanechal minimálně 350 obětí.
A zvláštní zpravodaj OSN dnes oznámil, že bez přístřeší zůstaly stovky tisíc Barmánců. V některých oblastech okolo ústí řeky Iravady srovnal se zemí celá města, v nichž nezůstaly stát tři čtvrtiny všech domů.
"Víme, že stovky tisíc lidí nemají střechu nad hlavou a přístup k pitné vodě. Nevíme přesně, kolik jich je. Ale řádově statisíce," řekl koordinátor OSN pro pomoc obětem katastrof v Bangkoku Richard Horsey.
Vojenská junta, který v Barmě vládne, však zatím odmítá povolit vstup do země zahraničním humanitárním organizacím.
Cyklon Nargis, který na zemi udeřil rychlostí 190 kilometrů za hodinu, zpustošil poblíž řeky Iravady celkem 20 tisíc domů a v celé zemi přerušil telefonní linky, vodovodní potrubí a rozvody elektřiny.
Čtěte také: Na Rangún udeřil cyklon, vše je mimo provoz
"Naprosto jako válečná zóna," popsal situaci v Rangúnu v emailu agentuře Reuters zahraniční diplomat. "Nemocnice jsou zdevastovány, dodávky vody omezené," dodal.
V pěti částech Barmy vyhlásila vláda mimořádný stav. Mimo jiné právě v hlavním městě Rangúnu.
"Celé vesnice byly údajně smeteny," citovala agentura AP humanitárního koordinátora OSN Chrise Kaye. Spojené národy podle něj vyšlou v pondělí do oblasti speciální týmy, aby vyhodnotily škody a určily, jak nejlépe pomoci.
Kvůli přerušení telekomunikačních linek je zatím těžké odhadnout celkové škody, počet obětí se tak může ještě zvyšovat.
"Střechy domů a satelitní zařízení byla odfouknuta.... Je tu jeden velký binec," řekl jeden z obyvatel hlavního města stanici BBC.
"Nikdy jsem neviděl nic takového," prozradil nejmenovaný vládní úředník agentuře Reuters. "Připomíná mi to hurikán Katrina, který udeřil na Spojené státy."
Pořádek ve městě se nyní podle oficiálních médií snaží zajistit bezpečnostní složky, mnozí obyvatelé si však myslí, že je jejich práce nedostatečná.
"Kde jsou všichni ti uniformovaní lidé, kteří jsou vždycky připravení mlátit civilisty?" položil BBC řečnickou otázku rangúnský rikša, který si nepřál být jmenován. "Měli by všichni vylézt ven, aby pomohli uvést postižené části do pořádku a obnovili elektřinu."