Stačily dva roky a z Obamy je stejný psanec jako Bush

Pavel Tomášek Pavel Tomášek
28. 10. 2010 19:10
Barack Obama rozdělil USA politicky ještě ostřeji než jeho předchůdce George Bush
Dva prezidenti, kteří nejvíce rozdělili USA. Zatím vede Obama před Bushem
Dva prezidenti, kteří nejvíce rozdělili USA. Zatím vede Obama před Bushem | Foto: Reuters

Washington - Zeptejte se amerického politologa na nejhorší dědictví prezidenta George Bushe a jako jednu z prvních výtek uslyšíte, jak beznadějně politicky rozdělenou zemi po sobě zanechal. Když před čtyřmi lety vrcholila předvolební kampaň, velká část republikánských spolustraníků se prezidentovi vyhýbala tak, aby s ním nebyla spatřena společně na veřejnosti.

Věřili byste, že jeho nástupce Barack Obama může být v tomto ohledu ještě horší a v rámci předvolební kampaně se jen dva roky po svém triumfálním zvolení rovněž stát personou non grata? Jakkoli neuvěřitelně to zní, je to pravda.

Jak rozdělili Ameriku

Rozdíl mezi podporou demokratů a republikánů za celé funkční období, s výjimkou Obamy:

  • Obama: 69% (2. rok funkčního období)
  • Bush ml.: 61%
  • Clinton: 55%
  • Bush st.: 38%
  • Reagan: 53%
  • Carter: 26%
  • Ford: 31%
  • Nixon: 40%
  • Johnson: 30%
  • Kennedy: 35%
  • Eisenhower: 39%

(Zdroj dat: Gallupův úřad)

Gallupův úřad měří průběžně a dlouho do historie to, jaké podpoře se prezident těší mezi demokraty a republikány. Podle posledních měsíčních dat za září, stálo za prezidentem Obamou 79 procent demokratů a jen 12 procent republikánů.

Obamův smutný historický rekord

Během prvního roku Obamova funkčního období činil průměrný rozdíl mezi podporou demokratů a republikánů pětašedesát procent. Šlo o vůbec největší rozdíl v historii, jaký Gallupův úřad naměřil. Jeho experti už na začátku letošního roku varovali, že pokud tento trend přetrvá, Obama v tom, jak zemi rozdělil, překoná i dosavadního "šampiona" Geroge Bushe. (Historický přehled v infoboxu vpravo.)

Zatímní průběh letošního roku tuto předpověď jen potvrdil. Rozdíl mezi podporou demokratů a republikánů se u Obamy zvýšil v průměru na 69 procent. Bushův průměr za celých osm let ve funkci přitom činil "pouze" 61 procent.

Obamova čísla vyhlížejí o to hůře, že si jako jeden ze svých hlavních cílů vytyčil právě zakopání příkopů vyhloubených během Bushova prezidentství. Země, a to i její pravicově smýšlející část, byla této věci dychtiva. Obama se krátce po nástupu do funkce těšil podpoře 41 procent republikánů.

Je tu Obama, jdu se schovat

Vrcholící kampaň před kongresovými volbami ukázala ještě jednu, pro Obamu nelichotivou podobnost s Bushem.

Když zavítal do některého ze států, aby tam pomohl znovu elektrizovat demokratické voliče, a dostat je tak k volebním urnám, kandidující demokrati měli často náhle něco důležitějšího na práci a na ukázání se po boku prezidenta neměli čas.

Naposledy minulý týden při Obamově zastávce v Ohiu: tamní demokratický kongresman Zack Space, který svádí tuhý souboj o politické přežití s republikánským vyzyvatelem, udělal vše pro to, aby se Obamovi vyhnul. A to přesto, že se považuje za politického spojence prezidenta.

Důvod je zřejmý: Obama se v Ohiu stal natolik nepopulárním, že společné fotografie s kandidátem by republikáni okamžitě využili v kampani.

Jen tam, kde mě mají rádi

Obama se chová po Bushově způsobu pragmaticky a během posledních třech týdnů před volbami, kdy křižuje Spojenými státy, omezuje svou přítomnost na obvody, kde před dvěma lety v prezidentských volbách suverénně vyhrál.

"Prezidentova dnešní zastávka ve městě Providence v Rhode Islandu je třiadvacátou v řadě, kdy se objevuje v obvodu, kde pro něj hlasovalo aspoň 70 procent voličů," všiml si v úterý zpravodaj televize ABC Jake Tapper.

Evidentní snaha vyhýbat se nepřátelskému prostředí už se stala předmětem kritiky i některých demokratických politiků. Obama uspořádal řadu několikatisícových mítinků, vybíral si však prostředí, která mu jsou přátelsky nakloněna: největší setkání se konala na kampusech liberálně smýšlejících univerzit.

"Musí se vypravit také do míst, kde uslyší špatné zprávy. Setkání, kde mu žena řekla, že je unavena tím, jak ho musí neustále hájit, bylo přesně to, co potřebuje," řekla deníku Politico missourijská senátorka Claire McCaskilllová.

Strčte si svou podporu....

Jednotliví demokratičtí kandidáti se od prezidenta distancují i v předvolebních spotech. Možná nejdál zašel Joe Manchin, který v Západní Virgínii usiluje o křeslo senátora. V jedné z reklam vypálí kulku do stohu papírů reprezentujících Obamův návrh energetického zákona.

Verbálně šel nejdál pro změnu demokratický kandidát na guvernéra Rhode Islandu Frank Caprio. Když se dozvěděl, že prezident ho osobně pří návštěvě státu nepodpoří, utrousil před novináři: "Pan prezident si může svou podporu vzít a strčit někam."

Diskutujte se mnou na Facebooku, sledujte mě na Twitteru

 

Právě se děje

Další zprávy