Srbští fans jsou postrachem. Zanechávají krvavou stopu

Martin Novák Martin Novák
13. 10. 2010 11:40
Řádění srbských příznivců ukončilo předčasně zápas v Itálii. Násilnosti se stupňují
Ulice Janova se změnily v bojiště.
Ulice Janova se změnily v bojiště. | Foto: Reuters

* Zápas Itálie-Srbsko skončil v 7. minutě kvůli řádění v hledišti * Fotbalové násilí je pro Srbsko stále větším problémem, lidé umírají * Podle novinářů jsou fankluby propojeny se zločineckým podsvětím

Praha - Kam přijedou fotbaloví příznivci ze Srbska, tam by měl pomalu být nařízen zákaz vycházení.

Po sérii násilných incidentů, provázející hlavně zápasy bělehradských klubů Crvena Zvezda a Partizan v evropských pohárech, přestalo být bezpečno i na zápasech srbské reprezentace.

Janov byl v úterý svědkem mimořádné podívané, která se v reprezentačních utkáních stává jen zřídka. Zápas kvalifikace na Mistrovství Evropy 2012 ukončil rozhodčí po sedmi minutách, když pořadatelé ani policie nezvládli řáděních srbských fanoušků v hledišti.

Házeli světlice na hřiště i na lidi, ničili stadion, rozdělávali ohně. Už před zápasem napadli v ulicích policejních automobil a kuriózně také autobus se srbskými hráči.

Terčem nenávisti byl údajně reprezentační brankář Vladimir Stojkovič, který nedávno přestoupil z Crvené Zvezdy do konkurenčního Partizanu a stoupenci prvně jmenovaného klubu mu to nemohou odpustit.

Foto: Reuters

Drama pokračovalo i po sedmiminutovém zápase. Policisté drželi Srby na oploceném parkovišti u stadionu jako zvířata v kleci a až k ránu je pouštěli po malých skupinkách ven.

Při nočních střetech bylo zraněno čtrnáct lidí. Z toho jeden italský policista a jeden srbský příznivec skončili v nemocnici, protože jim světlice vážně poranila obličej.

Agentura ANSA zatím bez podrobností oznámila, že mezi sedmnácti zatčenými Srby je i člověk, který řádění v hledišti a ve městě "řídil." Našla jej schovaného v zavazadlové části autobusu a identifikovala jej podle tetování na paži.

"Je to skandální a opovrženíhodné. Ti, kdo toto plánují, sedí v Bělehradě. Stát už musí začít tento problém řešit," uvedl po krvavém večeru pro rádio B92 předseda Srbského fotbalového svazu Tomislav Karadžič.

Kdysi bývali postrachem Evropy angličtí rowdies nebo italští tifosi. Teď je hlavním evropským městem fotbalových násilníků Bělehrad.

Dělí se na červené a černé. Tvrdé jádro příznivců Crvene zvezdy si říká Delije (Hrdinové), skalní příznivci Partizanu jsou známí jako Grobari (Hrobníci) podle černo-bílých dresů, ve kterých nastupují fotbalisté klubu.

"Červení" o sobě dali vědet i loni v Praze, kde rozbíjeli výlohy a demolovali restaurace na Václavském náměstí před utkáním se Slavií.

Podle srbského novináře zavinili radikálové obou klubů za posledních osm let smrt celkem sedmi lidí. Známou obětí se stal fanoušek francouzského klubu FC Toulouse, kterého násilníci napadli v jednom z bělehradských barů a udeřili do hlavy tak, že po několika dnech v bezvědomí zemřel.

Foto: Reuters

Soudy už rozdaly v uplynulých letech v souvislosti s fotbalovým násilím i trest třicetiletého vězení za vraždu nebo deset let odnětí svobody za pokus o vraždu. Někteří viníci jsou na útěku a dokonce se prý skrývají v zahraničí.

Srbský hlavní prokurátor loni oznámil, že stát by měl zvážit zákaz některých fanklubů, protože v mnoha případech nemají skoro nic společného se sportem a jde o zločinecké skupiny.

Srbská média kritizují vládu za to, že pro řešení problému zatím mnoho neudělala. Navíc novináři, píšící o fotbalových fanaticích a poukazující na jejich propojení se zločinem, jsou terčem výhrůžek a zastrašování.

Narazit v evropských pohárech na srbský klub nebo v kvalifikaci na srbskou reprezentaci už začíná vyžadovat na straně soupeřů pevné nervy.

Evropská fotbalová federace (UEFA) pravděpodobně zápas v Janově ukončí rozhodnutím o kontumační výhře Italů 3:0. Srbský tým po několika předchozích neúspěšných výsledcích tak bude mít už jen malou naději postoupit na evropský šampionát v roce 2012.

K úlevě jeho polských a ukrajinských pořadatelů.

 

Právě se děje

Další zprávy