Bělehrad - Rozdělení Kosova je jediný realistický způsob, jak spory kolem tohoto území vyřešit. Ve středu to řekl místopředseda srbské vlády Ivica Dačić.
Podle agentury AFP je to vůbec poprvé, co tak vysoký srbský představitel podobnou možnost připustil. A naznačil tak změnu postoje Bělehradu, který nezávislost Kosova dosud vytrvale odmítal.
"Kompromis by spočíval ve vytvoření demarkační linie mezi územími, na nichž žijí Srbové, a územím, kde žijí Albánci," řekl Dačić v rozhovoru pro bělehradskou rozhlasovou a televizní stanici B92.
"To je možné řešení. Problémem je, že ostatní řešení nejsou realistická," dodal.
Srbsko podle něj věří, že Kosovo musí zůstat integrální součástí Srbska, a je těžké si představit, že by to bylo možné v blízké budoucnosti s výjimkou případu, že by k tomu došlo cestou ozbrojeného konfliktu.
Rozdělení bylo podle Dačiće mohlo být kompromisem, jenž by byl v zájmu Srbů i Albánců.
Jeden ze členů nizozemské parlamentní delegace, která se nedávno sešla v Bělehradě se srbským prezidentem Borisem Tadičem, agentuře AFP potvrdil, že Bělehrad o možnosti rozdělení Kosova vážně uvažuje.
Naproti tomu kosovské úřady a mezinárodní společenství až dosud myšlenku rozdělení Kosova rezolutně odmítaly.
Srbsko se proti jednostrannému vyhlášení nezávislosti Kosova v roce 2008 rozhodně postavilo. Oblast i nadále považuje za svou historickou provincii. Kosovo dosud uznalo 75 zemí v čele s USA a většinou států Evropské unie.
Na severu Kosova při hranicích se Srbskem žije asi 40 000 Srbů, kteří úřady v metropoli Prištině neuznávají. Dalších 80 000 Srbů, kteří mají k Prištině stejný vztah, žije v menších enklávách na jih od řeky Ibar.