Srbský prezident: Doživotí za Kosovo?

lem
10. 7. 2006 12:00
Haag - V Haagu začal proces se srbským exprezidentem Milutinovičem. Je obviněn ze zločinů proti lidskosti páchaných na kosovských Albáncích.

Infobox
Autor fotografie: Reuters

Infobox

PŘEČTĚTE SI:

Milan Milutinović, zvolený do čela Srbska v roce 1997, se necítí vinen ani v jednom bodu obžaloby, která ho viní ze spoluúčasti na stovkách vražd, deportací tisíců Albánců a pronásledování národnostních menšin v letech 1998-1999.

Argumentuje tím, že "jako prezident nemohl kvůli svým malým pravomocím dění v oblasti prakticky nijak kontrolovat".

Přítel Miloševiče se vzdal dobrovolně

Milutinović patří do okruhu lidí blízkých někdejšímu jugoslávskému prezidentovi Slobodanu Miloševiči, který před čtyřmi měsíci v haagské věznici zemřel.

Haagský tribunál od roku 1999, kdy byl Milutinović obviněn, tlačil na srbskou vládu, aby jej uvěznila. To srbské úřady odmítaly s odůvodněním, že jeho uvěznění v době, kdy byl ještě ve funkci, by degradovalo úřad prezidenta.

Bývalý prezident, jemuž v roce 2002 skončilo funkční období, a tím přišel i o imunitu, se rozhodl v lednu 2003 přijet do Haagu dobrovolně.

Kromě Milutinoviče stanuli před soudem také bývalý místopředseda srbské vlády Nikola Šainović, bývalý náčelník generálního štábu jugoslávské armády Dragoljub Ojdanić, generálové Nebojša Pavković a Vladimir Lazarević a někdejší šéf srbské policie Sreten Lukić.

Cílem bylo "velké" Srbsko

Podle prokurátora Thomase Hannise byla zmíněná šestice součástí "zločinného spolčení" v čele s bývalým jugoslávským a srbským prezidentem Slobodanem Miloševičem, jehož cílem bylo "manipulovat či modifikovat etnickou rovnováhu Kosova v zájmu zachování srbské kontroly".

U soudu proti Milutinoviči svědčí například bývalý chorvatský ministr obrany Petar Kriste, jenž snahy nacionalistických Srbů vysvětlil jako "pokus posunout hranice Srbska dále na západ a vytvořit samostatný stát".

Všichni čelí obvinění z vraždy, deportace kosovských Albánců a ničení náboženských památek, čímž chtěli změnit etnickou strukturu v provincii.

Proces, který začíná dnes v Haagu bude podle prvních odhadů trvat minimálně dva roky. Pokud se vina Milana Milutinoviče a jeho bývalých spolupracovníků prokáže, hrozí jim až doživotní trest odnětí svobody.

 

Právě se děje

Další zprávy