Napětí v Kosovu roste, Srbové stříleli na vojáky KFOR

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
27. 7. 2011 22:45
Jeden policista zemřel při pokusu ovládnout hraniční přechod obsazený Srby
Horko na kosovsko-srbské hranici Jarinje.
Horko na kosovsko-srbské hranici Jarinje. | Foto: Reuters

Mitrovica - Jeden policista zemřel a druhý byl vážně zraněn při pokusu kosovské policie ovládnout dva hraniční přechody se Srbskem - v oblasti, kterou mají pod kontrolou etničtí Srbové.

Kosovské ministerstvo vnitra poslalo své jednotky na přechody Brnjak a Jarinje.

Právě v Jarinje se speciální policie ocitla pod palbou už během příjezdu na místo, které kosovská vláda označuje za pašeráckou baštu, odkud se nedaří navíc vybírat daně.

"Nemůžeme nekonečně tolerovat tuto černou díru," citovala agentura Reuters premiéra Hasima Thaciho.

Operace proběhla jen pár dní poté, co Thaci zakázal v Kosovu prodej srbského zboží. Také zásadně ztížil přeshraniční obchod zavedením celních kolků.

Prostor přechodu Jarinje v plamenech. Snímek z 27. 7. 2011.
Prostor přechodu Jarinje v plamenech. Snímek z 27. 7. 2011. | Foto: Reuters

Kosovští Srbové rozestavěli v úterý na svém území zábrany tvořené haldami štěrku, kmeny stromů a vozidly.

Ve středu se situace vystupňovala, maskované skupiny pronikly do prostoru přechodu, byla slyšet střelba, několik zaparkovaných vozů se vzňalo. Očití svědci popsali, že výtržníci měli nejrůznější páčidla a po domácku vyrobené zbraně, ale i pistole a Molotovovy koktejly.

Celníci museli z místa utéct, před ozbrojenými Srby se schovali na nedaleké základně mírových sil KFOR.

I vojáci KFOR se pak ocitli pod palbou. "Situace u celního úřadu se velmi zhoršila," stojí v prohlášení NATO. "Můžeme potvrdit žhářství a také střelbu po vojácích KFOR."

Kosovský policista z povzdálí sleduje řádění maskované skupiny na přechodu Jarinje.
Kosovský policista z povzdálí sleduje řádění maskované skupiny na přechodu Jarinje. | Foto: Reuters

Srbsko, které ztratilo kontrolu nad Kosovem před jedenácti lety, varovalo před rapidně se zhoršující situací.

Podle Bělehradu, jež se snaží stát co nejdříve členem EU, hrozí další vlna násilí.

Evropská unie a Spojené státy policejní akci silně kritizovaly. Stěžovaly si hlavně na to, že kosovská vláda s nimi operaci nekonzultovala. Mezinárodní síly mají v zemi na šest tisíc vojáků, kteří dohlížejí na dodržování míru mezi etnickými kosovskými Albánci a srbskou menšinou.

Srbsko považuje Kosovo za klíčovou součást svého území. Zejména kvůli jeho úloze v srbské historii.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Jablonec a Liberec odehrají v boji s pandemií imaginární derby

Fotbalisté Jablonce a Liberce sice kvůli pandemii nového koronaviru a přerušení ligy nebudou moci o prvním dubnovém víkendu odehrát plánované podještědské derby na hřišti, zápas se ale uskuteční aspoň imaginárně. Severočeští rivalové začnou v pondělí na odložené utkání prodávat vstupenky v hodnotě 100 korun a výtěžek věnují Krajské nemocnici v Liberci na podporu v boji s nemocí COVID-19.

Fanoušci si mohou v internetové síti Ticketstream kupovat lístky až do neděle, kdy se mělo derby původně hrát. Počet charitativních vstupenek není nijak omezen.

"Místo prestižní fotbalové bitvy se teď svádí jiný a mnohem zásadnější boj, a to boj o lidské životy. Nesvádí ho fotbalisté na zeleném trávníku, ale zdravotníci v nemocnicích. Jejich soupeř je bohužel obzvlášť zákeřný a o to jsou jejich statečné a obětavé výkony obdivuhodnější. V tom boji jim všichni musíme aspoň symbolicky pomoct," uvedly kluby ve společném prohlášení.

Fanoušci po zaplacení obdrží e-mailem speciální elektronickou vstupenku. "Poslouží vám jako stálá připomínka toho, že když to bylo třeba, nezůstali jste v ofsajdu. Věříme, že se v našem kraji najde dost lidí, kteří své zdravotníky v jejich zápase nenechají samotné. Pořiďte si svou vstupenku na derby proti koronaviru, pořiďte ji i svým blízkým. Nikdy nevíte, kdy někdo z nich pomoc zdravotníků bude taky potřebovat," dodali severočeští rivalové.

Podobnou iniciativu spustila nedávno Zbrojovka Brno, která se snaží vyprodat někdejší stadion Lužánky při imaginárním utkání se Slavií. Jde o připomínku slavného zápasu z října 1996, na který dorazilo 44.120 diváků, což je dodnes nejvyšší návštěva samostatné ligy. Výtěžek z virtuálních vstupenek získá na boj s koronavirem brněnská Fakultní nemocnice v Bohunicích.

Další zprávy