Srbsko po čtyřech letech povolilo gay pride, chce do EU

ČTK ČTK
28. 9. 2014 18:40
Akce byla podle Evropské unie testem, zda Srbsko respektuje lidská práva. Průvod se obešel bez násilí.
Snímek z průvodu v Bělehradě.
Snímek z průvodu v Bělehradě. | Foto: Reuters

Bělehrad - V centru Bělehradu se v neděli poprvé po čtyřech letech směl uskutečnit pochod homosexuálů, ve světě tradičně označovaný jako gay pride. Úřady zmobilizovaly početné bezpečnostní síly, aby zabránily podobnému násilí, jaké v roce 2010 vyvolaly radikální nacionalisté.

Evropská unie vyslala do pochodu delegaci, neboť vnímá akci jako test respektování lidských práv ze strany srbské vlády, která chce Srbsko integrovat do EU.

Tisíce policistů s vodními děly a obrněnými vozidly uzavřely ulice kolem pochodu a pouštěly do průvodu jen akreditované účastníky. Podle agentury AP tak došlo jen k několika šarvátkám mezi menšími skupinami extremistů, kteří vyhrožovali homosexuálům, a policisty, kteří je drželi daleko od místa průvodu.

K násilnostem tentokrát nedošlo

Premiér Aleksandar Vučić na tiskové konferenci po skončení akce vyjádřil spokojenost s postupem bezpečnostních složek a ocenil i zdrženlivost obyvatelstva, díky níž nedošlo k významnějším násilnostem.

"Doposud nebyla podána žádná trestní oznámení, došlo jen k několika přečinům," řekl předseda vlády. "Srbsko ukázalo, že jeho občané jsou slušní lidé a že ústava a zákony platí pro všechny stejně," dodal.

Vzápětí ale potvrdil, že při jednom incidentu příslušníci speciální jednotky zranili jeho mladšího bratra Andreje a tři členy jeho ochranky. Podle něj šlo o "překročení pravomocí", ale už jde o "uzavřenou věc", protože se policie omluvila.

Srbské weby s odvoláním na neoficiální zdroje uvedly, že ke střetu došlo, když Andrej s ochrankou chtěli projít policejním kordonem. Možnou příčinou prý mohlo být to, že policisté chtěli premiérova bratra legitimovat. Několik osob, údajně i Andrej, pak bylo převezeno k ošetření do nemocnice.

Nicméně stovky lidí s vlajkami v barvách duhy kráčely v klidu od sídla vlády ulicemi, kde byla zastavena doprava a zavřené obchody. Pochod byl dlouhý jen několik stovek metrů, ale měl velký symbolický význam coby vzácná veřejná akce homosexuálů v této vysoce konzervativní balkánské zemi.

Dvě třetiny Srbů vnímaly homosexualitu jako nemoc

Před čtyřmi lety průzkum v Srbsku podle zpravodajské stanice BBC ukázal, že dvě třetiny obyvatel vnímalo homosexualitu jako nemoc.

"Je to příležitost ukázat, že Bělehrad je světovou metropolí, kde si jsou všichni občané rovni," řekl starosta hlavního srbského města Siniša Mali, který se zapojil do průvodu spolu se skupinou zahraničních diplomatů a vládních a stranických srbských představitelů.

Odpůrci homosexuálů, jejichž útoky před čtyřmi lety způsobily zranění více než 150 lidem, převážně policistům, a škody přes milion eur, v minulých dnech hrozili opět útoky na průvod.

Obavy z násilností podle agentury AFP umocnila pětidenní hospitalizace jednoho německého občana, kterého neznámí útočníci před dvěma týdny surově zbili, když se v Bělehradu účastnil konference o právech homosexuálů.

Na zdech srbské metropole se v minulých dnech objevily homofobní nápisy jako "Ne pochodu hanby" či "Zabraňte pochodu teploušů". V sobotu proti pochodu demonstrovaly v metropoli tisíce obyvatel.

Nevraživost vůči gayům a lesbám otevřeně tradičně přiživuje i místní církev. Šéf vlivné pravoslavné církve v Srbsku patriarcha Irinej nedávno Gay Pride opět odsoudil, je podle něj "nemorální" a "vnucený zemi homosexuálními lobbisty a jejich západoevropskými mentory". Patriarcha řekl, že existuje spojitost mezi homosexualitou, pedofilií a incestem. K pravoslavné církvi se podle tamních statistik hlásí 80 procent obyvatel Srbska.

Pořadatelé Gay Pride ale věřili, že úřady během pochodu udrží pořádek a že k žádnému násilí nedojde. "Úřady poprvé od roku 2010 veřejně podpořily uspořádání Gay Pride," vysvětlil představitel organizačního výboru Boban Stojanović.

 

Právě se děje

Další zprávy