reklama
 
 

V Průvodu Prague Pride slavilo až 17 000 lidí

Aktualizováno 16. 8. 2014 18:30
Přišlo i několik desítek odpůrců z řad náboženských a vlasteneckých hnutí, kteří pronášeli projevy. Policisté zadrželi tři lidi pro podezření, že chtějí průvod narušit.

Praha - Průvodu hrdosti, který šel Prahou z Václavského náměstí na Letnou, se v sobotu zúčastnilo 15 000 až 17 000 příznivců gayů, leseb, bisexuálů a transsexuálů, což je proti loňsku nepatrný pokles. Nižší návštěvu zřejmě ovlivnilo počasí, vysvětlila za pořadatele Bohdana Rambousková. Policisté při pochodu řešili 15 drobnějších přestupků, které souvisely hlavně ze snahami pochod zablokovat. Podle účastníků byl letošní ročník také méně extravagantní a klidnější.

Průvod vyrazil z Václavského náměstí. V jeho čele byl dav lidí, který třeba nesl karikaturu prezidenta Vladimira Putina na podporu homosexuálů v Rusku. Čelo průvodu také transparenty upozorňovalo na diskriminaci homosexuálů v dalších 76 zemích světa. Dále byly seřazeny alegorické vozy, kde tančili lidé v pestrobarevných kostýmech. Tradiční duhovou vlajkou bylo ozdobeno i mnoho dalších účastníků.

Příznivci přijeli až z Ostravska

Policisté před zahájením průvodu zadrželi tři lidi kvůli podezření, že jej chtěli narušit. Dalších 12 přestupků z podobných důvodů museli řešit během samotného pochodu. Lidé se třeba snažili blokovat průvod u Dvořákova nábřeží. "Dá se říct, že se nestalo nic dramatického. Bylo to bez větších potíží," řekl mluvčí policie Jan Daněk.

Lidé se na náměstí začali shromažďovat již dopoledne, bylo mezi nimi hodně cizinců i mladých příznivců z českých regionů, například Ostravska. Zatímco někteří byli od běžných turistů k rozeznání pouze třeba držením se za ruku s přítelem či přítelkyní stejného pohlaví, další na náměstí přišli v nápaditých a barevných kostýmech. Vzájemně se fotografovali a snímky ihned sdíleli na sociálních sítích.

Už během čekání na začátek průvodu lidé na náměstí tančili a hlasitě vítali projíždějící alegorické vozy. Jeden z nich byl "osazen" palmami a bavilo se na něm několik mladých mužů v námořnických tričkách. Účastníci pochodu také upozorňují na nebezpečí viru HIV.

I letos dorazilo mnoho lidí v nápaditých i odvážných kostýmech. Proti minulému roku ale byla karnevalová složka potlačena. "Mám trochu pocit, jak kdyby tu byli tentokrát trochu slušnější lidi," řekla například Daniela, která se akce účastnila. Stejně jako v minulých letech podstatnou část průvodu tvořili heterosexuálové, kteří chtěli dát najevo svůj odpor vůči homofobii. V přední části průvodu kráčela asi třicítka zaměstnanců amerického velvyslanectví.

Shořte v plamenech, volali odpůrci

U sochy svatého Václava se sešly asi tři desítky odpůrců pochodu. I když jejich akce nebyla nahlášena úřadům, podle organizátorů zákon neporušili, protože šlo o náboženské shromáždění. To potvrdil i ředitel strážníků v Praze 1 Miroslav Stejskal. Později se mezi účastníky průvodu vmísila dvojice s tlampačem, která slovně napadala homosexuály. Vyhrožovala jim, že "shoří v pekelných plamenech". Někteří z přítomných na ně vulgárně pokřikovali.

Pochod skončil v Letenských sadech, kde je až do večera naplánován hudební a zábavní program. Lidé si třeba mohou otestovat, zda nejsou HIV pozitivní nebo se mohou nechat na zkoušku na jeden den oddat. I tady na situaci dohlížejí policisté.

Průvod se v Praze uskutečnil počtvrté. Poprvé se konal v roce 2011, tehdy se do něj zapojilo 8000 lidí. Loni jich přišlo 20 000.

Proti: 80 křesťanů

K odpůrcům akce již každoročně patřili i Mladí křesťanští demokraté, souběžně s Prague Pride jich po Praze pochodovalo asi osm desítek.

Křesťané se setkali na rohu ulic Washingtonova a Politických vězňů, odkud směřovali Panskou na Ovocný trh a dále Rytířskou do Skořepky. Jejich cílem byl kostel sv. Jiljí, kde zhruba po hodině putování následovala bohoslužba.

Motto pochodu "Rodina je základem společnosti a existence národa" nesli účastníci na transparentu v čele průvodu. Jejich cestu, která se obešla bez incidentů, jistil zhruba stejný počet policistů a členů antikonfliktního týmu.

Odpůrce podpořil Bělobrádek

Podle účastníků pochodu česká společnost dost nehájí zájmy tradiční rodiny. Nelíbí se jim snahy o uzákonění adopcí homosexuálními páry. Akci podpořilo Hnutí pro život, které rovněž nesouhlasí s "oslavou homosexuality".

"Máme pocit, že tradiční rodina, hodnoty a témata s tím spojená nejsou v naší společnosti dostatečně hájeny a nějakým způsobem dostatečně prezentovány. Proto tuto akci pořádáme," řekl místopředseda Mladých křesťanských demokratů Jan Gregor. Upozornil, že nad jejich akcí převzali záštitu místopředseda vlády Pavel Bělobrádek a poslanec Evropského parlamentu za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský.

Bělobrádek krátce promluvil k účastníkům pochodu na zastávce před Stavovským divadlem a zvýraznil nutnost tolerance. "Na tento pochod chodím pravidelně proto, že není proti něčemu. Domnívám se, že rodina či manželství by měly mít ve společnosti exkluzivitu, měly by být podporovány, jak si zaslouží. Například podpora rodinám s dětmi by se neměla redukovat jen na sociální dávky, protože dítě není sociální problém," uvedl.

Papež vyzval k milosrdenství

Papež František vyzval loni římskokatolickou církev, aby homosexuály a rozvedené osoby zahrnovala milosrdenstvím. Náboženští představitelé by měli podle něj být otevřenější a chápavější, neměli by se chovat jako chladní a dogmatičtí byrokraté.

"S papežem Františkem souhlasíme. Souzníme s jeho názorem a registrované partnerství nám nevadí, stejně jako happeningy typu Prague Pride. Vyznáváme však určité hranice - vadí nám například adopce či osvojení dětí v rámci homoparentálních rodin. Tato témata už nám vhodná nepřijdou," komentoval to Gregor.

autor: ČTK | 16. 8. 2014 13:11

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Praha

  reklama
  reklama
  reklama