Bělehrad/Skopje - Srbsko a Makedonie začaly povolovat přechod přes svoje území jen uprchlíkům ze Sýrie, z Afghánistánu a z Iráku. Všichni ostatní migranti jsou od srbských a makedonských hranic vraceni zpět. Podle agentury Reuters o tom ve čtvrtek informoval Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Následně to potvrdila srbská vláda. Podobné opatření už začalo uplatňovat také Slovinsko. Proti opatření se již začali bouřit uprchlíci z ostatních zemí, jako jsou Írán, Alžírsko nebo Maroko.
Informaci sdělenou mluvčí UNHCR Melitou Šunjičovou potvrdil svědek na řecko-makedonské hranici. Podle Reuters uvedl, že makedonská policie začala vracet všechny, kdo nejsou Syřané, Afghánci nebo Iráčané.
"Od 18:00 včerejšího (středečního) večera začalo Srbsko vracet (do Makedonie) všechny kromě Syřanů, Iráčanů a Afghánců," sdělila v Bělehradě mluvčí UNHCR. Dodala, že Makedonie hranici uzavřela dnes kolem třetí hodiny ráno a v území nikoho pak zůstala asi stovka lidí.
Před makedonskou hranicí na řecké straně se nahromadilo asi 500 lidí z Íránu, Maroka a Alžírska, kteří se pustili do protestní akce kvůli tomu, že jim bylo znemožněno postupovat dál. Podle agentury AP jeden z nich, 25letý muž z Teheránu, prohlásil, že se do vlasti, kde mu hrozí uvěznění, nikdy nevrátí a že se nevzdá svého cíle dostat se do Německa.
Zoufalství na hraničním přechodu projevil 30letý Afghánec, který by sice mohl projít, ale nechce opustit svou íránskou manželku a dvě malé děti rovněž s íránskými doklady. "Uvízli jsme v pasti. Nedovolí mé rodině projít. Nemáme peníze. Čekáme tu bez jediné představy o tom, co se stane," řekl.
Musíme svou zemi ochránit
Informaci Šunjičové následně potvrdil i srbský ministr práce a sociálních věcí Aleksandar Vulin. Podle televize B92 řekl, že hranice jsou zavřené pro ekonomické migranty, tedy pro běžence z Afriky a Asie, kterým neumožňují průchod dál Slovinsko a Chorvatsko.
"Musíme svou zemi ochránit, a proto jsme přijali reciproční opatření vůči těm, pro které podle Slovinska a Chorvatska není místo. Nedovolíme vstoupit do Srbska nikomu, kdo nemůže v cestě pokračovat. Nejsme zemí, kam přicházejí, aby tu zůstali. Srbskem jenom procházejí a tak to zůstane," prohlásil Vulin.
Lublaň dnes mezitím agentuře Reuters potvrdila informaci, kterou ve středu sdělil srbský ministr vnitra Nebojša Stefanović a podle které Slovinsko začalo vracet skupiny migrantů, jimž odmítá vstup na své území. Mluvčí slovinské policie Drago Menegalija v písemném prohlášení uvedl, že budou vpouštěni pouze migranti "ze zemí, kde jsou ozbrojené boje".
"V uplynulých dnech přicházelo stále více lidí, o nichž máme důvody věřit, že jsou ekonomickými migranty," uvedl Menegalija. Dodal, že o vracení těchto běženců bylo Chorvatsko informováno, ale dosud na toto sdělení nijak nereagovalo.
Proud migrantů mířící přes Řecko do Evropy mezitím neochabuje. Řecká média dnes informovala, že v uplynulých třech dnech dorazilo k řecko-makedonským hranicím dalších 17.000 lidí. Jen dnes ráno připlulo třemi trajekty z řeckých ostrovů do aténského přístavu Pireus 3350 běženců.