Bělehrad - Srbský premiér Aleksandar Vučič dal najevo, že radikála Vojislava Šešelje zpátky do Haagu Mezinárodnímu trestnímu tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) jen tak poslat nemíní.
Pondělní nařízení soudců, aby se ultranacionalista vrátil, dostalo srbskou vládu do úzkých a Vučič rozhodnutí označil za "nemorální".
Šešelj, který ve vazbě ICTY strávil téměř 12 let, trpí rakovinou tlustého střeva a má metastázy.
Soudní senát mu loni na podzim dočasným propuštěním umožnil, aby se léčil v Srbsku pod podmínkou, že nebude kontaktovat svědky ani oběti figurující v jeho procesu a že se vrátí, jakmile k tomu bude vyzván.
Radikál ale hned po příletu do Bělehradu 12. listopadu řekl, že do Haagu zpátky dobrovolně nepůjde. Podle soudců tribunálu právě tímto prohlášením porušil dané podmínky, a musí se proto vrátit do Haagu. Vučič na to reagoval obviněním, že cílem puštění a nyní požadovaného vrácení Šešelje je vyvíjet tlak na srbskou vládu.
"Úkolem je chránit našeho občana"
Premiér dnes prohlásil, že kabinet rozhodne o případném předání radikála teprve až poté, co obdrží zprávu o tom, že se Šešelj uzdravil, kvůli čemuž byl také do Srbska tribunálem poslán.
"Šešelj je srbským občanem. O jeho politice si nic dobrého nemyslím, ale naším úkolem je chránit našeho občana a jeho ústavní práva," řekl Vučič.
Srbsko velmi stojí o vstup do Evropské unie, a vláda se proto snaží o dalekosáhlé reformy. Zintenzivnil se i boj proti kriminalitě a stíhání zločinů spáchaných v devadesátých letech při válečných konfliktech, jež provázely rozpad bývalé Jugoslávie.
Nevoli ale v Bruselu vyvolává rozhodné odmítání Bělehradu uznat nezávislost bývalé provincie Kosova. Zejména se však nelíbí přátelské vztahy s Moskvou, které se odrážejí v neochotě Srbů přidat se k západním sankcím vůči Rusku kvůli ukrajinské krizi.