Srbové na prezidenta počkají. První kolo vyhrál Nikolič

Blahoslav Hruška
21. 1. 2008 9:55
Nacionalista nezískal nadpoloviční počet hlasů. Uvnitř PROFILY
An elderly man passes by a shack pasted with pre-election posters of Serbia's ultra-nationalist Radical Party acting leader Tomislav Nikolic in the village of Jakovo, west from Belgrade January 16, 2008. Presidential elections in Serbia are scheduled for January 20. REUTERS/Ivan Milutinovic (SERBIA)
An elderly man passes by a shack pasted with pre-election posters of Serbia's ultra-nationalist Radical Party acting leader Tomislav Nikolic in the village of Jakovo, west from Belgrade January 16, 2008. Presidential elections in Serbia are scheduled for January 20. REUTERS/Ivan Milutinovic (SERBIA) | Foto: Reuters

Bělehrad - Vítězem prvního kola prezidentských voleb se stal místopředseda Srbské radikální strany Tomislav Nikolič. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na nezávislou agenturu CeSID.

Podle ní jde o výsledek po sečtení 90 procent odevzdaných hlasovacích lístků.

Nikolič však nezískal většinu potřebnou pro přímé zvolení, a tak se 3. února ve druhém kole utká s Borisem Tadičem, předsedou Demokratické strany.

Nikolič podle prvních odhadů dostal hlasy 39,4 procenta voličů, o 4 procenta hlasů více než dosavadní prezident Boris Tadić.

Odhady také hovoří o velké volební účasti - hlasovalo podle nich přes 60 procent ze 6,5 milionu oprávněných voličů.

Zatímco Tadič, který obhajuje svůj prezidentský post, platí za pragmatika s velkou podporou Evropské unie a programem, který má Srby přiblížit vidině členství v euroklubu, místopředseda Srbské radikální strany Tomislav Nikolič sází na nacionalistické resentimenty a s užšími vazbami na EU nesouhlasí.

Těsný výsledek voleb slibovaly už předvolební průzkumy agentury CeSID. 

Dva nejžhavější kandidáti: proevropský pragmatik versus proruský nacionalista
Boris Tadič
Foto: Reuters
Tomislav Nikolič
Prezidentský kandidát v Srbsku a místopředseda Srbské radikální strany.
Prezidentský kandidát v Srbsku a místopředseda Srbské radikální strany. | Foto: Reuters
narozen 15. ledna 1958 v Sarajevu 15. února 1952 v Kragujevaci
politická příslušnost Demokratická strana (DS), předseda Srbská radikální strana (SRS), místopředseda
kariéra Poslancem DS od roku 1990. Zpočátku působil v nevládní organizaci, po pádu Miloševičova režimu se stal ministrem spojů (2000-2003) a ministrem obrany (2003-2004). Obhajuje svůj druhý mandát. Je znám jako zastánce spolupráce s EU i haagským tribunálem, jako jeden z mála politiků se také omluvil za srbské zločiny občanské války. Vystudovaný strojník spoluzakládal srbské radikály v roce 1991. V roce 1999 se stal místopředsedou jugoslávské federální vlády, kde SRS zasedala s Miloševičovými socialisty. Zastává protiamerické a proruské postoje, je přívržencem silného etnicky jednotného Srbska, které se vzhlíží v minulosti. Do análů také vstoupil jako předseda parlamentu s vůbec nejkratším mandátem. Loni v květnu byl šéfem skupštiny pouhých pět dnů.
rodina manželka Tatjana, dvě dcery manželka Dragica, synové Radomir a Branislav
 

Je tak pravděpodobné, že se bude opakovat scénář z roku 2004 - tehdy první kolo vyhrál Nikolič a Tadič bodoval až ve druhém.

Volební kampaň probíhala až na pár výstřelků klidně. Zatímco Tadič sbíral hlasy, kde se dalo, jeho protikandidát se zaměřil na své tradiční voličské vrstvy, tedy především Srby žijící mimo velká města.

Nerozhodnutých voličů byla přitom podle průzkumů plná třetina.

Nikoličovi zazpívala hvězda Eurovize

Marija Šerifovičová bodovala v Eurovizi v Helsinkách. Teď podporuje kandidáta radikálů.
Marija Šerifovičová bodovala v Eurovizi v Helsinkách. Teď podporuje kandidáta radikálů. | Foto: Reuters

Nikoličovu kampaň pod heslem "Celým srdcem pro Kosovo" podpořila i řada celebrit, například loňská vítězka soutěže Eurovision Song Marija Šerifovičová, která prezidentskému vyzývateli věnovala svou tklivou baladu Molitva (Modlitba).

A Tadič zase nabádá, že hlas pro Nikoliče by byl návratem do dob mezinárodní izolace za Miloševičova režimu.

"Smrt, chaos, perzekuce lidí s jiným názorem a odlišným jménem, fronty u benzínek. To všechno už jsme si prožili a nesmí se to opakovat," prohlásil srbský prezident obhajující svůj mandát v rozhovoru pro deník Novosti.

 

Právě se děje

Další zprávy