Spravedlivý kaplan z Česka míří mezi světce

Tomáš Rákos, Insider
13. 4. 2013 19:15
Američan s českými kořeny Emil Kapaun získal nejvyšší vojenské vyznamenání USA

* Napsáno pro deník Insider, který text Aktuálně.cz, své sesterské redakci, uvolnil v plném znění.

Washington - "V jeho osobě nalézám hodnoty svých předků, kteří vyznávali poctivost, službu a tvrdou práci." To jsou slova, která ve čtvrtek pronesl americký prezident Barack Obama na adresu kaplana americké armády Emila Kapauna. Z rozhodnutí kongresu mu posmrtně udělil Medaili cti, nejvyšší americké vojenské vyznamenání.

Římskokatolický kněz s českými kořeny doprovázel americké vojáky v korejské válce a zemřel v roce 1951 ve věku 35 let v severokorejském zajetí.

Rozhodně to není jediná pocta, které se Kapaunovi dostalo - a dostává.

Otče Kapune, modli se za nás

Katolíci v Kansasu už desítky let vzhlíží k Pánu, Panně Marii a - otci Emilu Kapaunovi.

"Otče Kapaune, modli se za nás." Kartičky s prosbou za přímluvu, směřovanou tomuto farmářskému synkovi českých imigrantů, knězi a nakonec armádnímu kaplanovi, jsou v okolí Wichity a hlavně v jeho rodné osadě Pilsen všudypřítomnou samozřejmostí, stejně jako je pro Plzeňany tradiční ležák.

Emil Kapaun na nedatovaném snímku.
Emil Kapaun na nedatovaném snímku. | Foto: Wikipedia

Proč potomci Čechů, kterým vysoký šlachovitý muž od 30. let kázal ještě v jejich rodném jazyce, lpí tolik na svém patronovi?

Jak v Pilsenu - nedaleko kostela sv. Jana Nepomuckého - napovídá socha vojáka s křížkem na klopě, věří, že Kapaun konal zázraky. Nejen v korejské válce, dějí se prý dodnes.

Vatikán na požádání kansaských katolíků už několik let zkoumá tucty svědectví a záznamů. Zvažuje totiž, zda Kapauna jmenuje světcem. V okolí Wichity se totiž objevují případy, kdy lidé přežili zdánlivě smrtelné srdeční příhody, nehody či nemoci údajně jen díky oněm kartičkám, po kterých příbuzní sáhli v kritických chvílích.

"Nejvíc na Vatikán zapůsobilo, že o zázraku mluvili i sami lékaři. A to jsou protestanty," vzpomínal před časem vikář diecéze ve Wichitě John Holtze. "Kapaun byl a je světec."

Příkladná slušnost

Emil Kapaun podle pamětníků do svých 34 let ničím nevynikal, jen svou příkladnou slušností. Uniformu poprvé oblékl na konci druhé světové války.

Americký prezident Barack Obama udělil nejvyšší vojenské vyznamenání USA posmrtně Emilu Kapaunovi. Na snímku s Rayem Kapaunem, synovcem oceněného vojáka.
Americký prezident Barack Obama udělil nejvyšší vojenské vyznamenání USA posmrtně Emilu Kapaunovi. Na snímku s Rayem Kapaunem, synovcem oceněného vojáka. | Foto: Reuters

Zlom přišel s válkou v Koreji.

Přeživší na něj vzpomínají jako na "blázna", který s chladnou hlavou a pod těžkou palbou zachránil desítky z nich. Po bitvě u Unsanu padl do čínského zajetí, aby poslední měsíce života strávil v krutých podmínkách severokorejského zajateckého tábora Pyoktong.

"Postupně jsme se měnili ve zvířata," citovala BBC kapitána Roberta Burkeho, "jako jeden z mála se stále choval lidsky. Měl příkladnou odvahu. Větší jsem v životě neviděl."

Za službu v armádě získal Bronzovou hvězdu, ve čtvrtek nově i vyznamenání nejvyšší - medaili Cti. Stal se tak teprve pátým duchovním v historii, jenž Medal of Honor získal.

Vzpomínka na koláče

Pentagon odhaduje, že první zimu v táboře Pyoktong nepřežilo až 1600 vojáků. Celkem jich tam byly tři čtyři tisíce. A právě Kapaun se měl o život přeživších zásadně zasadit. Pral jim prádlo, kradl pro ně jídlo a léky, hádal se s dozorci, dodával jim naději nebo jim vyprávěl o maminčiných českých koláčích.

Nenašel se jediný pamětník, který by to zpochybnil. V Kansasu mají kopie dopisů židovských vojáků, kteří psali papeži Janu Pavlu II. s prosbou o kaplanovo blahoslavení.

Ke své česky mluvící kongregaci se už Kapaun nevrátil. Věznitelé se ho báli natolik, že ho utrápili k smrti. 23. května 1951 zemřel na úplavici a zápal plic.

Pochybovačům Kapaunovi spoluvězni vzkazují: "Kdybych si mohl promluvit s papežem, řekl bych mu, že pokud neudělá z otce Kapauna světce, může to celé zabalit a nedělat světce už nikdy z nikoho," vzpomíná Herbert Miller, jemuž kaplan s českými kořeny také pomohl přežít.

Nesčetněkrát ho podpíral a ulevoval tak jeho zpola umrzlé noze, přesně tak, jak to dělá Kapaunova socha s jiným z bronzu odlitým vojákem v Pilsenu.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Auto jedoucí v protisměru způsobilo na D7 nehodu, jeden mrtvý

Dálnici D7 uzavřela na 12. kilometru ve směru na Slaný hromadná nehoda šesti aut. Nehodu zavinilo auto jedoucí v protisměru, řidič tohoto vozu při nehodě zemřel. Informace o případných dalších zraněných zatím nejsou k dispozici, řekla ČTK policejní mluvčí Michaela Richterová.

Policie obdržela podle Richterové před 21:15 na tísňovou linku nejdříve oznámení, že na dálnici jede auto v protisměru. "Minutu na to došlo k dopravní nehodě šesti vozidel. Řidič, co jel v protisměru, na místě zemřel," řekla Richterová.

Dálnice je v místě uzavřena, policie dopravu odklání na devátém kilometru na Bouchalku, zpět se mohou řidiči vracet na 18. kilometru u Knovíze.

Další zprávy