Nacházíme se v období pokračující mimořádné vlny teplotních rekordů - klimatolog Farda mluví o 14 rekordně teplých měsících v řadě. Stejný vývoj se podle něj dá předpokládat až do podzimu. "Léto bude tak jako tak horké. Záleží ale, jestli bude vlhké, nebo suché," doplňuje.
Klimatické změny se ale neprojevují pouze teplotními extrémy, v reakci na ně může docházet i k proměnám biosféry. "Řada živočichů i rostlin naráží na horní limity toho, co je pro ně pro přežití možné. Paleontologové mluví o úvodní fázi velkého vymírání biologických druhů podobné těm prehistorickým," doplňuje Farda. V důsledku proměn již začaly do Středomoří expandovat nové druhy potenciálně nebezpečných živočichů.
Nejvyšší riziko projevů klimatických změn hrozí v oblastech od Sahelu přes Perský záliv, Írán, Pákistán až po Indii, které budou silně vystaveny extrémní vlně veder, která mnohdy mají na svědomí i velké ztráty na lidských životech. "Tam hrozí dlouhodobější proražení teplot 46 °C, což je biologicky pro člověka velmi důležitá hodnota, nad kterou už nedokážete chladit své tělo," říká klimatolog Farda. Doplňuje, že zanedlouho se tyto oblasti mohou stát neobyvatelnými, což by vyvolalo zvýšení migračního tlaku na Evropu.