Oslo/Stockholm - Nejen lídři zemí Evropské unie mají napilno kvůli uprchlíkům. Také Norsko, které členem unijního svazku není, řeší "palčivý" migrační problém. Vadí mu, že sobi ze sousedního Švédska překračují hranici do jeho státu.
O roztržce mezi dvěma severskými státy informoval zpravodajský server Quartz. Stejně jako v případě celosvětové uprchlické krize, i tady jde o problém, který dlouho bobtnal pod pokličkou.
Územní poměry mezi švédskými a norskými soby řešila dohoda z roku 1972, která ale vypršela už roce 2005. Od té doby se země nedokážou shodnout na ratifikaci nového dokumentu a každý stát uplatňuje svoje zákony.
"Problémem je, že počet švédských sobů na norských pastvinách vzrůstá, zatímco my na norské straně musíme pohyb sobů regulovat, protože máme nedostatek pastvin," vysvětlil už minulý rok v říjnu jádro sporu norský ministr zemědělství Jon Georg Dale.
Norsko se na rozdíl od svého souseda snaží počet těchto zvířat redukovat právě z důvodu, že chce zamezit nadměrnému spásání pastvin.
Jak navíc píše agentura Bloomberg, tamní chovatelé sobů se také bojí, že by se u přežvýkavců mohlo rozšířit vzácné a závažné neurodegenerativní onemocnění. To se objevilo u sobů na severu Norska už v roce 2016 a možná ho s sebou mohli přinést jejich "kolegové" ze Švédska.
Naštvání Norů zašlo tak daleko, že ministr Dale teď vyhrožuje sousedům, že jejich soby začne střílet, pokud dohodu nepodepíšou. Podle Daleho je to totiž Švédsko, kdo s podpisem nové smlouvy otálí.
Švédský ministr pro záležitosti venkova Sven-
Právě pro Laponce znamená chov sobů důležitý zdroj obživy. Podle webu Quartz představují tato zvířata pro deset procent rodin Laponců jediný výdělek. Bohatý je hlavně obchod se sobím parožím a kůží.