V Kongu spolu s dokumentaristou zahynula fena s unikátními schopnostmi, hledala slonovinu

Martina Heroldová
22. 8. 2016 16:27
Při záchranné misi v Kongu zahynul mladý dokumentarista, který točil dokument o ohrožených slonech. Spolu s ním zahynul pes s unikátními schopnostmi pro boj s pašeráky. Fena Cama byla jediným českým psem, který absolvoval speciální výcvik a byl nasazen na vyhledávání pašovaného zboží, jež pochází z afrických zvířat. Podařilo se jí odhalit několik případů pašované slonoviny, kůží a masa některých zvířat, ale i zbraní a střeliva.
Fena Cama, které se podařilo odhalit spoustu pašované slonoviny a kůží.
Fena Cama, které se podařilo odhalit spoustu pašované slonoviny a kůží. | Foto: ZOO Liberec

Kongo – Při návratu ze záchranné mise v africkém Kongu zahynul 28. června při autonehodě dobrovolník z organizace Save-Elephants Matúš Jankovič. Spolu s ním zemřel také jediný český pes, který přispěl k boji proti obchodu se slonovinou a dalšími artikly z afrických zvířat.

Dobrovolník pomáhal zakladateli organizace Arthurovi F. Sniegonovi v boji proti nelegálnímu zabíjení afrických slonů a natáčel v Kongu dokumentární film o ohrožených slonech. Chtěl tak upozornit na potřebu jejich záchrany a boje proti pytlákům. Díky jejich úsilí se podařilo dostat za mříže několik desítek pytláků.

"Naložili jsme pick-up devíti lidmi a psy a po celý týden jsme v pralese střídali pozice. Vytvořili jsme barikádu a zastavovali auta a hlavně autobusy vyjíždějící z parku. Poslal se k nim pes, který začal čichat, a když na něco narazil, začalo prohledávání," popisuje Matúšův kamarád Matej Kmeť.

Když se skupina dobrovolníků vracela z mise, v nepřehledné zatáčce na výjezdu z džungle se pick-up snažil vyhnout protijedoucímu taxíku, který se vyřítil ze zatáčky. Dostal smyk a převrátil se na střechu. "Čtyřem z pěti lidí se skoro nic nestalo. Ale Matúš spal a ničeho se nedržel. Zemřel po cestě do nemocnice na následky poranění hlavy," komentoval nehodu. Spolu s Matúšem zemřel i pes se speciálním výcvikem.

Fena Cama byla jediným českým psem nasazeným na vyhledávání kontrabandu, který pochází z afrických zvířat. Díky speciálnímu výcviku kynoložky Hany Böhme se Camě podařilo najít nejen pašovanou slonovinu, ale i maso divokých, často chráněných zvířat, souhrnně označované jako "bushmeat". Ten pytláci loví pro zisk a prodávají ho převážně do Evropy a Číny. Nacházela ale také zbraně a střelivo, kterými pytláci divoká zvířata zabíjejí.

Pes byl ve svých schopnostech naprosto unikátní, jeho výcvik podpořila liberecká zoo, která s organizací Save-Elephants spolupracuje v boji proti sloním pytlákům a překupníkům se slonovinou.

Podle jejího ředitele Davida Nejedla hrají psi v boji proti kriminalitě na africkém kontinentu zásadní roli, a to především při odhalování pašeráků drog, zbraní, chráněných zvířat či jejich částí. Právě obchod s chráněnými živočichy a jejich částmi je na mnoha místech kontinentu hlavní trestnou činností. "To byl hlavní důvod toho, proč jsme se v Zoo Liberec rozhodli ve výcviku psů spolupracovat a plně ho podpořit," dodal ke spolupráci se Save-Elephants ředitel zoo David Nejedlo. V podpoře záchranných aktivit chce nadále intenzivně pokračovat.

Dokument ale nakonec i přes tragickou událost vznikne. Matej Kmeť se i kvůli Matúšovi po návratu rozhodl, že chce v natáčení dokumentu pokračovat. Chce zachytit hlavně zatýkání pytláků, ale i další stránku celé mašinerie obchodu se slonovinou – obchodování v hlavních vývozních zemích, jako je Thajsko, Čína nebo Vietnam.

Od roku 1989, kdy byl celosvětově zakázaný obchod se slonovinou, klesl počet divokých slonů o polovinu. Jejich populace i přes stále trvající zákaz rok od roku rapidně klesá. Ohromná poptávka po sloních klech především v Číně žene cenu slonoviny na černém trhu závratně vysoko. Při současném tempu zmizí divocí sloni z drtivé části Afriky do patnácti let, napsali autoři na svém blogu How to Save an Elephant.

 

Právě se děje

Další zprávy