Agentura AP napsala, že Andrew Sabisky, který má magisterský titul v psychologii vzdělávání, v roce 2014 napsal, že "jedním ze způsobů, jak se vypořádat s problémem neplánovaných těhotenství, jenž stojí za vznikem věčné spodiny, by bylo zákonem vynucené dlouhodobé používání antikoncepce od nástupu puberty". Jako vzor by podle něho mohly posloužit zákony týkající se očkování. Sabisky podle AP také naznačil, že černoši ve Spojených státech mají v průměru nižší inteligenční kvocient než běloši.
Mluvčí premiéra Johnsona se k roli Sabiského v Downing Street odmítl vyjádřit, nechtěl ani říci, zda předseda vlády s názory tohoto poradce souhlasí.
Sabisky v pondělí večer oznámil, že na svou funkci poradce rezignuje, aby jeho kauza neodváděla pozornost od důležitých věcí. "Mediální hysterie kolem starých věcí, které jsem zveřejnil on-line, je šílená, ale chtěl jsem pomoci a nerozptylovat pozornost," zdůvodnil svůj krok Sabisky.
Kritici Sabiského tvrdí, že z jeho vyjádření je znát podpora eugeniky, považované dnes za nebezpečnou pavědu. Propagovala cílené křížení lidského druhu v zájmu zušlechtění rasy a s cílem zlepšit genetickou výbavu lidí bránila "defektním" jedincům v zakládání rodin.
Ani minulost samotného Johnsona není bez poskvrny, připomněla AP. Původní obyvatele Papuy-Nové Guineje nazval "lidožrouty" a nechal se slyšet, že děti matek-samoživitelek jsou "ignorantské, agresivní a nezákonné".
Poslankyně Caroline Nokesová, která je členkou Johnsonových konzervativců a která předsedá parlamentnímu výboru pro ženy a rovnost, na twitteru napsala, že nemůže uvěřit tomu, že se premiérův úřad k Sabiskému odmítl vyjádřit. "Nevím o něm (Sabiském - pozn. ČTK) ani ň, ale (…) ve vládě nemůže být prostor pro takové názory, jaké dal najevo," uvedla Nokesová.
Skotská první ministryně Nicola Sturgeonová řekla, že Johnsonova vláda "by se měla urychleně probudit a ukázat základní, ale zásadní hodnoty co se týče naší veřejné debaty".
Video: Ve stínu brexitu aneb Džihádisté v Británii