USA uvalily na Venezuelu přísné hospodářské sankce. Mají připravit Madurovu diktaturu o finance

ČTK ČTK
25. 8. 2017 21:40
Spojené státy uvalily na Venezuelu přísné hospodářské sankce, jejichž cílem je mimo jiné znemožnit zemi přístup na finanční trhy v USA. Bílý dům v pátek oznámil, že prezident Donald Trump již podepsal příslušné nařízení. Sankce jsou namířeny "proti diktatuře ve Venezuele" a zakazují například kupovat nově vydané dluhopisy venezuelské vlády či obchodovat s venezuelskou státní ropnou společností PDVSA. Caracas v reakci označil sankce za agresi proti venezuelskému lidu a za snahu vyvolat v zemi humanitární krizi.
Protesty ve Venezuele.
Protesty ve Venezuele. | Foto: ČTK

Washington/New York/Caracas - "Nezůstaneme nečinní vůči tomu, jak se Venezuela hroutí. Diktatura prezidenta Nicoláse Madura nadále zbavuje venezuelský lid přístupu k potravinám a lékům, vězní představitele demokraticky zvolené opozice a násilím potlačuje svobodu slova," uvedl Bílý dům.

Spojené státy uvalily na Venezuelu přísné hospodářské sankce, jejichž cílem je mimo jiné znemožnit zemi přístup na finanční trhy v USA."Tato (sankční) opatření byla pečlivě odstupňována, aby připravila Madurovu diktaturu o klíčový zdroj financí," dodal Bílý dům v komuniké.

Příkaz amerického prezidenta Trumpa nicméně dává ministerstvu financí možnost povolit jiné obchodní a humanitární transakce, včetně financování vývozu a dovozu ropy, a transakce, které zahrnují pouze americkou společnost Citgo, vlastněnou společností PDVSA.

Venezuelský ministr zahraničí Jorge Arreaza označil sankce za nejhorší agresi proti venezuelskému lidu. Sankce a hrozby ze strany USA jsou podle něj "necivilizovanou politikou," citovala ho agentura Reuters.

Nové sankce dokládají Trumpovo odhodlání pokračovat v tlaku na Madura, řekl na tiskové konferenci v Bílém domě Trumpův bezpečnostní poradce Herbert McMaster. Spojené státy podle něj ale nezvažují žádný plán, na jehož základě by mohly ve Venezuele v blízké době vojensky zasáhnout.

Americký ministr financí Steven Mnuchin prohlásil, že sankce nesměřují ke "změně vedení" ve Venezuele, ale k obnovení demokracie a právního státu. Postihy podle něj omezí přístup Venezuely k americkým dluhopisovým a akciovým trhům.

Spojené státy už tento měsíc uvalily sankce na dalších osm venezuelských činitelů, včetně bratra zesnulého prezidenta Huga Cháveze. Důvodem je podle Washingtonu jejich role při zformování opozicí bojkotovaného Ústavodárného shromáždění, které Spojené státy ani řada dalších zemí neuznávají. Maduro a dvě desítky dalších představitelů režimu jsou terčem amerických postihů již od konce července.

Washington kritizuje Madura za vytvoření nového zákonodárného orgánu, což považuje za pokus udržet se u moci nedemokratickou cestou. Trump hovoří přímo o "Madurově diktatuře".

Spojené státy kritizují venezuelské vedení i za tvrdé potlačování protivládních protestů, při kterých od dubna zemřelo už přes 120 lidí. Terčem jejich postihů jsou už od července Maduro, viceprezident Tareck El Aissami nebo šéfka volební komise Tibisay Lucenaová.

Další ekonomické sankce by mohly napětí mezi USA a Venezuelou dramaticky zvýšit a zhoršit krizi v této jihoamerické zemi. Její ekonomika, závislá na příjmech z ropy, se od roku 2014 zmenšila přibližně o 35 procent. Tedy více než ekonomika Spojených států během Velké hospodářské krize, poznamenala agentura AP.

Maduro tento týden varoval, že Trumpova vláda připravuje "obchodní, ropnou a finanční blokádu", obdobnou embargu, kterým Spojené státy dlouhá desetiletí trestaly Kubu. Varoval také, že jde o přípravu na vojenskou intervenci USA a slíbil, že ochrání obyvatelstvo před nejhoršími účinky jakýchkoli sankcí.

Maduro se již snaží bojovat s rozsáhlým nedostatkem zboží a trojcifernou inflací. Těžba ropy, která Venezuelu živí, se dostala nejníže za více než dvě desetiletí.

Ulice ve venezuelském Caracasu se změnily ve válečnou zónu | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy