Maduro si posvítí na provozovatele sociálních sítí. Venezuelský režim se je chystá pokutovat

ČTK ČTK
23. 8. 2017 15:32
Venezuela chystá zákon, který bude pokutovat činnost provozovatelů sociálních sítí. Pokuty jim režim prezidenta Nicoláse Madura udělí v případě, že nesmažou zprávy, které vláda označí za "nenávistné vůči venezuelskému lidu". Zákon začalo projednávat Ústavodárné shromáždění - orgán, který ustavila Madurova vláda a který přebral pravomoce parlamentu kontrolovaného opozicí.
Nicolás Maduro.
Nicolás Maduro. | Foto: Reuters

Caracas - Režim venezuelského prezidenta Nicoláse Madura podnikl další krok, kterým si chce upevnit moc v zemi. Chystá se regulovat obsah sociálních sítí

Informoval o tom místní deník El Nacional.

Vláda připravuje zákon, na jehož základě bude možné pokutovat provozovatele těchto sítí. Pokuty jim režim udělí v případě, že nesmažou zprávy, které vláda označí za "nenávistné vůči venezuelskému lidu".

Podle listu El Nacional mohou být na základě Zákona o soužití a proti intoleranci v budoucnu pokutováni provozovatelé sítí, jako je například Twitter nebo Instagram

Příslušný zákon, který počítá i s tresty 25 let vězení za demonstrace v ulicích, začalo v úterý projednávat Ústavodárné shromáždění.

Orgán Ústavodárného shromáždění ustavila ve sporných a opozicí bojkotovaných volbách Madurova vláda a de facto jím nahradila parlament, v němž má většinu opozice. Nový orgán, který neuznává ani řada amerických zemí, zcela ovládá vládní strana.

Předsedkyně shromáždění Delcy Rodríguezová při obhajobě nového zákona prohlásila, že "venezuelský lid se stal obětí laboratoří psychologické války vytvořených imperialisty".

Obvinila také opoziční strany, že podporují ve Venezuele "nenávist rasovou, třídní a politickou".

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy