USA nebudou jen přihlížet nástupu diktatury ve Venezuele. Ohrožuje celou polokouli, řekl Pence

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 8. 2017 19:28
Americký viceprezident Mike Pence při návštěvě Kolumbie kritizoval stávající situaci ve Venezuele. Spojené státy podle něj nebudou pouze přihlížet, jak se z jihoamerické země stává diktatura. Vynaloží veškeré ekonomické a diplomatické úsilí, aby ve Venezuele byla obnovena demokracie. Pence řekl, že tamní politická krize ohrožuje bezpečnost a prosperitu celé západní polokoule, včetně Spojených států.
Americký viceprezident Mike Pence.
Americký viceprezident Mike Pence. | Foto: Reuters

Cartagena - Spojené státy nebudou pouze přihlížet, jak se z Venezuely stává diktatura, protože takový vývoj ohrožuje bezpečnost celé západní polokoule. Řekl to v pondělí americký viceprezident Mike Pence při návštěvě Kolumbie. USA podle Pence vynaloží veškeré ekonomické a diplomatické úsilí, aby ve Venezuele byla obnovena demokracie.

"Prezident Trump řekl velmi jasně, že nebudeme stát mimo, zatímco Venezuela se stává diktaturou," řekl Pence novinářům v kolumbijské Cartageně. Dodal, že politická krize ve Venezuele ohrožuje bezpečnost a prosperitu celé západní polokoule, včetně Spojených států.

Venezuelská krize je jedním z hlavních témat Penceovy cesty; už v neděli o ní viceprezident jednal s kolumbijský prezidentem Juanem Manuelem Santosem. Ten Pence vyzval, aby se USA vyhnuly vojenskému řešení, o kterém se jako o jedné z možností o víkendu zmínil americký prezident Donald Trump. Santos při setkáním s Pencem zopakoval, že tlak na autoritářský režim ve Venezuele musí pokračovat, ovšem mírovými prostředky.

"Jak už řekl prezident Trump, máme mnoho variant, a prezident věří, že spolu s našimi spojenci v Latinské Americe dosáhneme mírového řešení krize, se kterou se potýká venezuelský lid," uvedl v neděli Pence při setkání s kolumbijským prezidentem.

Penceovu cestu do Kolumbie kritizoval v pondělí venezuelský ministra informací Ernesto Villegas. "USA a jejich satelit Bogotá se nám snaží dávat lekce z demokracie, a přitom poskytují ochranu neonacistům na svém území," napsal dnes na Twitteru Villegas. Ke svému komentáři dal odkaz na fotografie z víkendových rasově motivovaných nepokojů v americkém městě Charlottesville.

Pence, který je od neděle na své první cestě po několika zemích Latinské Ameriky, se v pondělí v Cartageně setkal s venezuelskými uprchlíky. Spolu s manželkou Karen se za ně pomodlil v místním kostele. V celé Kolumbii žije podle odhadu Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) asi 300 tisíc Venezuelanů.

V posledních týdnech přechází hranice z Venezuely do Kolumbie denně na 25 tisíc lidí, většinou proto, aby nakoupili základní potraviny a léky, kterých se jim v zemi stižené ekonomickou i politickou krizí nedostává. Zhruba každý desátý ale v Kolumbii zůstane, někteří z obav před represemi od venezuelských úřadů.

Spojené státy v posledních dvou týdnech uvalily ekonomické sankce na tři desítky venezuelských činitelů, včetně prezidenta Nicoláse Madura kvůli jeho autoritářské vládě. Ta brutálně potlačuje protivládní protesty, které mají od dubna přes 140 obětí. Lidé viní vládu z politické a ekonomické krize. Vláda a jí nakloněný nejvyšší soud totiž blokují práci parlamentu, v němž má většinu opozice. Vládní socialisté navíc nedávno ustavili ve sporném kroku vlastní zákonodárný orgán.

Ještě v pondělí odlétá viceprezident Pence na návštěvu Argentiny, kde se mimo jiné setká s prezidentem Mauriciem Macrim. Ve čtvrtek zavítá do Chile, kde se sejde s prezidentkou Michelle Bacheletovou, a v pátek Pence svou cestu ukončí návštěvou Panamy.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Trump zrušil veškeré sankce, které USA uvalily na Turecko kvůli operaci v Sýrii

Americký prezident Donald Trump nařídil zrušit veškeré sankce, které Spojené státy minulý týden uvalily na Turecko kvůli jeho vojenskému vpádu na severovýchod Sýrie. Trump to oznámil na tiskové konferenci s tím, že Turecko informovalo americkou vládu, že v Sýrii ukončí bojové operace a že klid zbraní bude trvalý.

Trump také naznačil, že sankce proti Turecku mohou být opět uvaleny, pokud by se "stalo něco, co by se mu nelíbilo".

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Pohledávky britské Citibank vůči OKD jsou platné, rozhodl soud

Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská banka Citibank, jsou oprávněné. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Spor pravděpodobně bude pokračovat u vyšší instance, protože zástupce insolvenčního správce i státní zástupce se odvolají. Rozhodnutí soudu právníci obou stran odmítli komentovat.

Těžební firma OKD se do úpadku dostala v roce 2016. Insolvenční správce Lee Louda tehdy pohledávky Citibank zamítl, a banka se tak nemohla účastnit insolvenčního řízení, jinak by byla největším věřitelem firmy. Citibank zastupuje držitele dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež v té době byla majitelem OKD. Společnost OKD za tyto závazky ručila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy