"Opět vyzýváme Lukašenkův režim, aby okamžitě a úplně zastavil organizaci nelegální migrace přes své hranice s Evropskou unií," zdůraznily země ve společném prohlášení.
Minsk označil tento krok za absurdní. Slíbil tvrdou asymetrickou odpověď.
Nové sankce EU, které už dříve navrhla Evropská komise a nyní potvrdily členské státy, se podle unijního věstníku vztahují na dalších 17 jednotlivců a 11 subjektů, včetně prominentních představitelů justice a "propagandistických" kanálů, které přispívají k "pokračující represi občanské společnosti, demokratické opozice, nezávislých médií a novinářů".
Na sankčním seznamu jsou rovněž vysoce postavení političtí představitelé režimu, firmy, včetně letecké společnosti Belavia, cestovní kanceláře a hotely, které podle EU pomáhaly podněcovat a organizovat nelegální přechody z Běloruska na území unie.
Americké ministerstvo financí dnes rozšířilo sankce proti Bělorusku o 20 osob a 12 subjektů, včetně syna běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka. Zároveň Washington omezil obchodování s novými běloruskými dluhopisy.
Britské sankce se kromě jednotlivců a právních subjektů podle agentury Reuters vztahují také na společnost Belaruskali, která v Bělorusku patří k největším státním podnikům a která má významný podíl na světovém trhu s potašem. "Tyto sankce se nadále zaměřují na důležité zdroje příjmů Lukašenkova režimu a zavádějí přísná omezení vůči osobám odpovědným za některé z nejhorších protidemokratických činů v Bělorusku," uvedla v prohlášení britská ministryně zahraničí Liz Trussová.
Kanada označila nové sankce proti Bělorusku za protest proti útokům na lidská práva a represím. Podle prohlášení kanadského ministerstva zahraniční Ottawa ve věci jedná ve spolupráci s USA, Evropskou unii a Británií.