Spojené státy čeká těžká zima, vydržme v boji s virem, řekl v projevu Biden

ČTK ČTK
25. 11. 2020 22:32
Spojené státy čeká kvůli současné epidemické situaci těžká zima a Američané musí vystupňovat své úsilí a po téměř roce "války s virem" vydržet ještě několik měsíců boje. S takovým vzkazem vystoupil v předvečer Dne díkůvzdání nastupující americký prezident Joe Biden. Obyvatele znovu vyzval, aby dodržovali hygienická doporučení, a ujišťoval je, že "tohle nepotrvá věčně".
Joe Biden při projevu před Dnem díkuvzdání.
Joe Biden při projevu před Dnem díkuvzdání. | Foto: Reuters

Před jedním ze svých nejvýznamnějších svátků zaznamenávají USA prudký nárůst denních bilancí nákaz, další a další rekordy ve statistice vytíženosti nemocnic a nejvyšší počty nových úmrtí s covidem-19 za posledních šest měsíců. Politici i zdravotničtí experti v posledních dnech na Američany mohutně apelují, aby si letos tradiční oslavy odepřeli a pokud možno necestovali na větší sešlosti.

Biden ve svém projevu hovořil o "dramatickém" rozmachu nákazy a riziku vyčerpání kapacit zdravotnických systémů v některých částech země. Vedle apelu ohledně nošení roušek a minimalizace sociálních kontaktů slíbil, že ihned po nástupu do Bílého domu využije veškeré nástroje federální vlády pro koordinaci celonárodního postupu proti epidemii.

Bývalý viceprezident se ovšem prezidentské funkce ujme až 20. ledna. Přípravy na nástup nové administrativy už se podle všeho po prvotních průtazích naplno rozběhly, prozatím ale Biden může pouze apelovat na osobní zodpovědnost Američanů, jejichž vnímání covidu-19 se mnohdy liší v závislosti na politických preferencích.

"Záleží na každém rozhodnutí, které děláme," vzkázala nově zvolená hlava státu, podle níž mají před sebou USA ještě měsíce "této bitvy". "Vím, že země už je bojem unavená. Ale musíme si vzpomenout, že jsme ve válce s virem, ne jeden s druhým. Tohle je chvíle, kdy musíme zatnout zuby, znásobit naše úsilí a položit se do boje nanovo… Jsme v tom všichni spolu," řekl Biden.

V projevu odkazoval i na slibné zprávy o vývoji vakcín proti covidu-19 a vzkázal, že omezení jednou skončí. "Amerika tuhle válku neprohraje, dostaneme své životy zpátky. Život se vrátí do normálu, slibuji vám, že se to stane. Tohle nepotrvá věčně," citovala jej americká média.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Americké ministerstvo financí poprvé povede žena, exšéfka centrální banky Yellenová

Americký Senát schválil Janet Yellenovou do funkce ministryně financí v administrativě demokratického prezidenta Joea Bidena. Bývalá šéfka americké centrální banky (Fed) bude první ženou, která resort financí za 232 let jeho existence povede, připomněla agentura AP. Senátní výbor pro zahraniční vztahy též schválil nominaci Antonyho Blinkena do pozice šéfa americké diplomacie.

Podle agentury AP se pro Yellenovou ve 100členném Senátu vyslovilo 84 senátorů, 15 bylo proti. Očekává se, že bude hrát klíčovou roli ve schválení Bidenova stimulačního balíku v hodnotě 1,9 bilionu dolarů (bezmála 41 bilionů korun). Návrh naráží na tvrdý odpor republikánů, kterým se zdá příliš vysoký.

Zdroj: ČTK
Další zprávy