Spojené státy a Izrael zahájily spoječné vojenské cvičení, umístí v zemi systém THAAD

ČTK ČTK
4. 3. 2019 18:49
V Izraeli začíná měsíční společné cvičení izraelské a americké armády, při němž bude v jižním Izraeli poprvé umístěn americký obranný systém THAAD. Premiér Benjamin Netanjahu to označil za důkaz pevnosti vojenských svazků obou zemí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Mluvčí izraelské armády Jonathan Conricus řekl, že protiletadlový raketový systém THAAD dorazil do Izraele v pondělí. THAAD je používán jako obrana proti balistickým raketám krátkého a středního doletu.

"Americký systém THAAD je řazen k nejmodernějším systémům na světě a při propojení s našimi obrannými systémy jsme tak silnější při řešení vzdálených i blízkých hrozeb vycházejících z Blízkého východu," řekl dnes Netanjahu.

Jak upozornila agentura Reuters, americký systém přichází do Izraele v době zvyšujícího se napětí mezi Izraelem a Íránem, jehož vojáci působí v Sýrii. Izraelské letectvo v minulosti několikrát zaútočilo na cíle spojované s Íránem v Sýrii a íránský ministr zahraničí nevyloučil možnost vojenského konfliktu obou zemí.

"THAAD je nejpokročilejší integrovaný protiletadlový raketový obranný systém na světě a toto cvičení určené k umístění systému je důkazem, že americká armáda je schopná rychle a nepředvídatelně zareagovat na jakoukoli hrozbu, kdekoli a kdykoli," stojí v prohlášení, které k umístění THAAD v Izraeli vydalo velitelství amerických sil v Evropě.

Conricus řekl, že systém THAAD je nyní na letecké základně v Negevské poušti a odtud bude přesunut na přesně neurčené místo v jižním Izraeli. "Výhodou z izraelského pohledu je, že máme příležitost zapojit jej do našich systémů a simulovat různé situace," dodal mluvčí.

Baterie THAAD mají Spojené arabské emiráty a také Jižní Korea, loni si je objednala v USA Saúdská Arábie.

 

Právě se děje

Další zprávy