reklama
 
 

Spojené státy a Izrael zahájily spoječné vojenské cvičení, umístí v zemi systém THAAD

4. 3. 2019 18:49
V Izraeli začíná měsíční společné cvičení izraelské a americké armády, při němž bude v jižním Izraeli poprvé umístěn americký obranný systém THAAD. Premiér Benjamin Netanjahu to označil za důkaz pevnosti vojenských svazků obou zemí.

Mluvčí izraelské armády Jonathan Conricus řekl, že protiletadlový raketový systém THAAD dorazil do Izraele v pondělí. THAAD je používán jako obrana proti balistickým raketám krátkého a středního doletu.

"Americký systém THAAD je řazen k nejmodernějším systémům na světě a při propojení s našimi obrannými systémy jsme tak silnější při řešení vzdálených i blízkých hrozeb vycházejících z Blízkého východu," řekl dnes Netanjahu.

Jak upozornila agentura Reuters, americký systém přichází do Izraele v době zvyšujícího se napětí mezi Izraelem a Íránem, jehož vojáci působí v Sýrii. Izraelské letectvo v minulosti několikrát zaútočilo na cíle spojované s Íránem v Sýrii a íránský ministr zahraničí nevyloučil možnost vojenského konfliktu obou zemí.

"THAAD je nejpokročilejší integrovaný protiletadlový raketový obranný systém na světě a toto cvičení určené k umístění systému je důkazem, že americká armáda je schopná rychle a nepředvídatelně zareagovat na jakoukoli hrozbu, kdekoli a kdykoli," stojí v prohlášení, které k umístění THAAD v Izraeli vydalo velitelství amerických sil v Evropě.

Conricus řekl, že systém THAAD je nyní na letecké základně v Negevské poušti a odtud bude přesunut na přesně neurčené místo v jižním Izraeli. "Výhodou z izraelského pohledu je, že máme příležitost zapojit jej do našich systémů a simulovat různé situace," dodal mluvčí.

Baterie THAAD mají Spojené arabské emiráty a také Jižní Korea, loni si je objednala v USA Saúdská Arábie.

autor: ČTK | 4. 3. 2019 18:49

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama