Spojené státy a Izrael zahájily spoječné vojenské cvičení, umístí v zemi systém THAAD

ČTK ČTK
4. 3. 2019 18:49
V Izraeli začíná měsíční společné cvičení izraelské a americké armády, při němž bude v jižním Izraeli poprvé umístěn americký obranný systém THAAD. Premiér Benjamin Netanjahu to označil za důkaz pevnosti vojenských svazků obou zemí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Mluvčí izraelské armády Jonathan Conricus řekl, že protiletadlový raketový systém THAAD dorazil do Izraele v pondělí. THAAD je používán jako obrana proti balistickým raketám krátkého a středního doletu.

"Americký systém THAAD je řazen k nejmodernějším systémům na světě a při propojení s našimi obrannými systémy jsme tak silnější při řešení vzdálených i blízkých hrozeb vycházejících z Blízkého východu," řekl dnes Netanjahu.

Jak upozornila agentura Reuters, americký systém přichází do Izraele v době zvyšujícího se napětí mezi Izraelem a Íránem, jehož vojáci působí v Sýrii. Izraelské letectvo v minulosti několikrát zaútočilo na cíle spojované s Íránem v Sýrii a íránský ministr zahraničí nevyloučil možnost vojenského konfliktu obou zemí.

"THAAD je nejpokročilejší integrovaný protiletadlový raketový obranný systém na světě a toto cvičení určené k umístění systému je důkazem, že americká armáda je schopná rychle a nepředvídatelně zareagovat na jakoukoli hrozbu, kdekoli a kdykoli," stojí v prohlášení, které k umístění THAAD v Izraeli vydalo velitelství amerických sil v Evropě.

Conricus řekl, že systém THAAD je nyní na letecké základně v Negevské poušti a odtud bude přesunut na přesně neurčené místo v jižním Izraeli. "Výhodou z izraelského pohledu je, že máme příležitost zapojit jej do našich systémů a simulovat různé situace," dodal mluvčí.

Baterie THAAD mají Spojené arabské emiráty a také Jižní Korea, loni si je objednala v USA Saúdská Arábie.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Ve Strakonicích kvůli Ústavnímu soudu opakovaly volby. Původní vítěz ještě posílil

Opakované obecní volby ve Strakonicích vyhrálo hnutí Strakonická Veřejnost. Získalo 64,72 procenta hlasů, což znamená 17 mandátů v 21členném zastupitelstvu. Strakonická Veřejnost tak ještě zvýraznila své vítězství v porovnání s řádnými volbami v říjnu 2018.

Tehdy ji podpořilo 51,1 procenta voličů. Jeden z neúspěšných kandidátů Karel Jánský (Změna pro Strakonice) ale podal stížnost, že v radničním zpravodaji, na výlepových plochách i sloupech lamp byla Strakonická Veřejnost zvýhodněna. Ústavní soud nakonec rozhodl, že se volby zopakují.

Do zastupitelstva se kromě Strakonické Veřejnosti dostaly ještě dva subjekty. 3Koalice pro silné Strakonice získala tři a Jihočeši 2012 jeden mandát. Volební účast činila 48 procent. V opakovaných volbách usilovalo o podporu deset subjektů. Poprvé kandidovalo i hnutí Trikolóra Václava Klause mladšího. Podpořilo jej 3,32 procenta voličů.

Další zprávy