Japonsko zbrojí kvůli korejské krizi. Od Američanů koupí pozemní protiraketový systém

ČTK ČTK
19. 12. 2017 11:21
Japonci budou nově mít radarové stanice a protirakety Aegis umístěné na pevnině. Podle agentury Reuters bude systém akceschopný nejdříve v roce 2023.
Rakety Patriot v Japonsku - ilustrační foto.
Rakety Patriot v Japonsku - ilustrační foto. | Foto: Reuters

Tokio - Japonská vláda v úterý schválila plán nákupu pozemního protiraketového systému Aegis od Spojených států. Chce tak posílit obranyschopnost země kvůli rostoucím hrozbám ze strany Severní Koreje, informovala agentura AP.

V současné době armáda disponuje na pevnině americkými protiraketami země-vzduch Patriot a čtyřmi torpédoborci vyzbrojenými protiraketovým systémem Aegis.

K tomu by nyní měly přispět radarové stanice a protirakety Aegis umístěné na pevnině.

Podle zdrojů agentury Reuters bude systém akceschopný nejdříve v roce 2023 a jeho vybudování - bez protiraket - bude stát nejméně dvě miliardy dolarů (přes 43 miliard korun).

"Severokorejský vývoj jaderných zbraní a raket znamená pro japonskou národní bezpečnost čím dál větší hrozbu, takže musíme razantně zlepšit schopnosti naší obrany proti balistickým střelám, abychom Japonsko mohli trvale chránit," uvedla v prohlášení vláda premiéra Šinzóa Abeho.

Japonské úřady nesdělily, kde by mohly být plánované dvě baterie raket země-vzduch rozmístěny. Japonská média píší o prefektuře Akita na severu Japonska a Jamaguči na jihozápadě.

Koncem listopadu KLDR otestovala raketu, o které tvrdí, že je schopna zasáhnout celé Spojené státy. Předtím Pchjongjang dvakrát pokusně vyslal nové rakety středního doletu přes japonské ostrovy.

V Jižní Koreji letos americká armáda instalovala protiraketový systém THAAD na obranu země vůči severokorejským hrozbám. Štít kritizovaly Čína a Rusko, které se obávají, že radarový systém bude sledovat i jejich vojenské aktivity.

 

Právě se děje

před 7 minutami

ČSÚ: Důvěra v ekonomiku po prosincovém růstu v lednu opět klesla

Důvěra v českou ekonomiku po prosincovém růstu v lednu opět klesla. Souhrnný indikátor důvěry se snížil proti prosinci o 1,3 bodu na 87,3 bodu. Klesla důvěra u podnikatelů, ještě výrazněji se snížila u spotřebitelů. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad.

"Začátek roku se nesl ve znamení poklesu důvěry ve všech sledovaných odvětvích ekonomiky. Podnikatelé napříč odvětvími negativně hodnotí svoji ekonomickou situaci nebo stávající poptávku," uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst. "Již tak velké obavy spotřebitelů ze zvýšení nezaměstnanosti dále rostly, ruku v ruce s obavami ze zhoršení celkové ekonomické situace," dodal.

Indikátor důvěry podnikatelů se proti prosinci snížil o 0,7 bodu na 87,1 bodu, u spotřebitelů klesl o 3,5 bodu na 88,5 bodu. Údaje za prosinec se změnily spolu s tím, jak ČSÚ v lednu čísla pravidelně přepočítává.

Zdroj: ČTK
Další zprávy