Vyzkoušeli jsme raketu, která zasáhne kohokoliv na světě, chlubí se KLDR

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 4. 7. 2017 22:26
Severní Korea oznámila, že poprvé úspěšně vyzkoušela mezikontinentální balistickou střelu. Raketa letěla 39 minut a dosáhla výšky 2802 kilometrů. Následně přesně zasáhla svůj určený cíl, citovala státní severokorejskou televizi agentura Reuters. Na krok severokorejského diktátora Kim Čong-una reagoval i americký prezident Donald Trump. "To ten člověk nemá nic lepšího na práci?" napsal na svůj Twitter.
Televize v Soulu ukazuje, jak KLDR oznámila, že poprvé vyzkoušela mezikontinentální raketu.
Televize v Soulu ukazuje, jak KLDR oznámila, že poprvé vyzkoušela mezikontinentální raketu. | Foto: ČTK

Pchjongjang/Soul - Severní Korea oznámila, že v pondělí otestovala raketu, která "dosáhne kamkoliv po celém světě".

Podle svého prohlášení vůbec poprvé úspěšně vyzkoušela mezikontinentální balistickou střelu.

Otestovaná raketa může být schopna zasáhnout Aljašku, řekl zbrojní analytik citovaný agenturou AP. Americké stanice NBC News a Fox News uvedly s odvoláním na zdroje z vlády, že se jednalo o mezikontinentální balistickou raketu. 

Střela Hwasong-14 letěla 39 minut a dosáhla výšky 2802 kilometrů. Následně přesně zasáhla svůj určený cíl, citovala státní severokorejskou televizi agentura Reuters.

Americké tichomořské velení předtím sdělilo, že zaznamenalo odpal rakety z území KLDR a že dráhu střely, která dopadla do Japonského moře sledovalo po dobu 37 minut. Podle ruské armády letěla raketa níže a překonala kratší vzdálenost, než uvádí ostatní zdroje, napsala agentura AP.

Raketa uletěla více než 930 kilometrů, upřesnila jihokorejská armáda. To by byla větší vzdálenost, než jakou urazila balistická střela ze 14. května. O té analytici mluvili jako o "dosud nejúspěšnějším raketovém testu".

Totalitní Severní Korea tak zřejmě dosáhla klíčového pokroku v naplnění svého plánu ohrozit Spojené státy, poznamenala agentura AFP. Otestovaná raketa může být schopna zasáhnout Aljašku, řekl zbrojní analytik citovaný agenturou AP.

Střela byla odpálena jen několik hodin poté, co o problémech s KLDR telefonicky hovořil americký prezident Donald Trump s japonským premiérem Šinzóem Abem a s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Podle amerického prezidenta není už trpělivost s KLDR na místě a tlačí na Peking, aby vůči Pchjongjangu postupoval rezolutněji. Agentura Reuters uvedla, že Spojené státy požadují, aby se kvůli raketové zkoušce KLDR sešla Rada bezpečnosti OSN.

Jde už o 11. raketový test v letošním roce a podle americké stanice CNN je Trump čím dál více frustrovaný. Vyjednávání o zastavení jaderného programu Pchjongjangu zatím moc nepokročila.

"To ten člověk nemá nic lepšího na práci?" reagoval nově na raketové zkoušky Trump na Twitteru. Odkazoval přitom na severokorejského diktátora Kim Čong-una.

"Nechce se mi věřit, že Jižní Korea a Japonsko tohle moc dlouho vydrží. Snad se Čína do Severní Koreje pořádně opře a tenhle nesmysl nadobro ukončí!" dodal americký prezident.

Jihokorejský prezident Mun Če-in vyzval Radu bezpečnosti OSN, aby proti KLDR zakročila.

Čínský prezident Si Ťin-pching a jeho ruský protějšek Vladimir Putin se při jednání v Moskvě shodli na tom, že je třeba zarazit jak raketový a jaderný program KLDR, tak instalaci amerického protiraketového štítu THAAD v Jižní Koreji a též společná vojenská cvičení těchto dvou zemí. Po těchto krocích se zúčastněné strany mohou sejít ke společnému jednání.

Japonský premiér řekl, že požádá prezidenty Číny a Ruska, aby sehráli konstruktivnější roli v úsilí ukončit severokorejský zbrojní program. O problému chce Abe jednat rovněž na nadcházejícím summitu velkých světových ekonomik G20 v Hamburku.

Šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová prostřednictvím mluvčího raketovou zkoušku KLDR odsoudila, označila ji za porušení rezolucí Rady bezpečnosti OSN. Dále Severní Koreu pod hrozbou dalších sankcí vyzvala, aby od zbrojních programů upustila a přistoupila k dialogu.

OSN kvůli jaderným a raketovým testům uvalila na KLDR v roce 2006 sankce. Byly několikrát zpřísněny, Pchjongjang ale od svého kontroverzního zbrojního programu neustoupil.

 

Právě se děje

Další zprávy