KLDR potvrdila odpálení další mezikontinentální balistické rakety, dosáhla by i na Los Angeles

ČTK ČTK
29. 7. 2017 5:48
Pchongjang potvrdil, že v pátek otestoval další mezikontinentální balistickou raketu. Údajně je schopná dosáhnout na celé území USA. Podle expertů by raketa mohla zasáhnout Los Angeles i další velká města ve Spojených státech. Americké a jihokorejské ozbrojené síly v reakci na páteční test KLDR uskutečnily společné raketové cvičení, napsala agentura Reuters.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Pchjongjang/Washington - Severní Korea potvrdila, že v pátek odpálila další mezikontinentální balistickou raketu. Označila ji za "tvrdé varování" pro Spojené státy.

Páteční test podle KLDR prokázal, že v dosahu jejích raket je celé území USA.

Americký prezident Donald Trump považuje test severokorejské rakety za "bezohlednou a nebezpečnou" akci. Prohlásil, že Spojené státy podniknou veškeré kroky k zajištění své bezpečnosti a k ochraně spojenců v regionu.

Podle expertů by severokorejská raketa mohla zasáhnout Los Angeles i další velká města ve Spojených státech. Americké a jihokorejské ozbrojené síly v reakci na páteční test KLDR uskutečnily společné raketové cvičení, napsala agentura Reuters.

Severní Korea uvedla, že raketa letěla 47 minut a 12 sekund a urazila vzdálenost 998 kilometrů. Test prý sledoval i severokorejský vůdce Kim Čong-un.

Ten podle státní agentury KCNA prohlásil, že test demonstroval schopnost KLDR provést kdykoliv překvapivý raketový útok v jakémkoliv místě a prokázal, že celé území USA je na dostřel severokorejských raket.

Jižní Korea v reakci na raketový test oznámila, že obnoví zprovozňování odpalovacích zařízení amerického protiraketového systému THAAD. Současně představitelé země hodlají jednat s USA o zvýšení kapacity svých raketových hlavic, které podle nynější dohody nemohou být těžší než 500 kilogramů. Limit by se měl zvýšit na tunu. 

Vyjádření však znepokojilo Peking. Čínské ministerstvo zahraničí znovu zopakovalo své tvrzení, že rozmístění systému THAAD bezpečnostní obavy Jižní Koreje nevyřeší a věci pouze zkomplikuje. Čína dlouhodobě apeluje na Soul, aby se rozmístění štítu THAAD vzdal.

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson vyzval Čínu a Rusko k větší snaze o zastavení rostoucí hrozby, kterou rakety KLDR představují pro světovou stabilitu. Čína a Rusko mají podle Tillersona za rostoucí hrozbu ze strany KLDR "zvláštní zodpovědnost".

První úspěšnou zkoušku mezikontinentální balistické rakety oznámil Pchjongjang na začátku července. Čína v sobotu vyzvala Severní Koreu, aby respektovala rezoluce Rady bezpečnosti OSN a zastavila všechny aktivity, které by mohly zvýšit napětí na korejském poloostrově.

Test odsoudilo i České ministerstvo zahraničí za porušování rezolucí OSN. "Česká republika znovu vyzývá KLDR, aby dodržovala všechny své mezinárodní závazky: zastavila testy balistických raket, opustila svůj jaderný program a všechny další programy zbraní hromadného ničení, jak požaduje RB OSN," uvádí se v prohlášení Černínského paláce.

 

Právě se děje

Další zprávy