reklama
 
 

USA schválily prodej protiraketového sytému THAAD Saúdské Arábii. Chtějí mít ze země spojence

6. 10. 2017
Americké ministerstvo zahraničí v pátek schválilo prodej protiraketového systému THAAD Saúdské Arábii. Saúdská Arábie, kterou přitom Západ kritizuje jako útočiště radikálního islámu, se tehdy stala vůbec první zemí, jíž v roli amerického prezidenta navštívil.

Washington - Americké ministerstvo zahraničí v pátek schválilo prodej protiraketového systému THAAD Saúdské Arábii. Podle agentury Reuters o tom informoval Pentagon s tím, že odhadovaná cena transakce je 15 miliard dolarů (330 miliard korun).

Podle amerických médií navazuje krok na květnovou návštěvu prezidenta Donalda Trumpa v blízkovýchodní zemi, která by podle představ Washingtonu měla být zásadním americkým spojencem v oblasti.

List Washington Examiner s odvoláním na nejmenovaného činitele amerického ministerstva zahraničí uvedl, že odhadovanou částku zaplatí Rijád za prodej 44 odpalovacích zařízení a 360 raket.

Dnešní rozhodnutí by mělo být součástí dohody o rozsáhlém prodeji zbraní v celkové hodnotě 110 miliard dolarů, jejíž uzavření Trump oznámil během květnové cesty.

Saúdská Arábie, kterou přitom Západ kritizuje jako útočiště radikálního islámu, se tehdy stala vůbec první zemí, jíž v roli amerického prezidenta navštívil.

Video: Ženy v Saúdské Arábii se dočkaly. Budou moci řídit auto

Saúdská Arábie povolí ženám řídit. Království jako jediná země na světě jim v tom bránilo. | Video: Asociated Press |  00:59

autor: ČTK | 6. 10. 2017

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama