Ani brčka, ani igelitky. Nejběžnějším odpadem na světě jsou cigaretové filtry

Zahraničí Zahraničí
26. 1. 2019 19:45
V minulých měsících se díky rozhodnutí Evropské unie zakázat jednorázové plasty mluvilo zejména o plastových brčkách nebo příborech. Už méně se však hovořilo o cigaretových filtrech. Nedopalky přitom představují nejběžnější odpad na světě.
Foto: Aktuálně.cz

Server CNN upozornil, že ročně se vyrobí okolo 6 bilionů cigaret, 9 z 10 přitom obsahuje právě filtry z umělé hmoty. Přesněji řečeno z acetátu celulózy, který se může v přírodě rozkládat až deset let.

"Mnoho kuřáků předpokládá, že filtry se vyrábí z biologicky rozložitelného materiálů," nastiňuje jeden z velkých cigaretových mýtů Elizabeth Smithová z Kalifornské univerzity.

Ročně se tak jen na cigaretách vytvoří přes jeden milion tun plastového odpadu. Navíc mezi lidmi víceméně společensky přijatelného. Vždyť odhodit nedopalek v podstatě kdekoliv není vůbec neobvyklé.

Podle Světové zdravotnické organizace skončí čeká takovýto nezodpovědný konec asi dvě třetiny nedopalků, upozorňuje CNN. Odpadky pak často spláchne voda a jejich cesta končí v oceánech.

Jen dobrovolníci z washingtonské Ocean Conservancy od roku 1986 nasbíraly na plážích okolo 60 milionů cigaretových špačků.

O tom, jak nebezpečné přitom cigaretové špačky pro ryby jsou, svědčí například nedávný pokus, na kterém se podílela univerzita v San Diegu. Do vody, v níž nějakou chvíli plavaly cigaretové nedopalky, vědci nasadili ryby. Po čtyřech dnech polovina z nich pochcípala, tvrdí server.

Zdraví nezlepšily, zato odpadu přibylo

Cigaretové filtry vznikly v 50. letech minulého století ze strachu z rakoviny způsobné kouřením. Zatímco část toxinů filtry skutečně blokují, učinily kouření také mnohem příjemnější, tudíž kuřáci díky tomu často kouří více.

Navíc tabákoví výrobci záhy zjistili, že filtry "nesmí" být příliš účinné, protože pak blokují i látky, zejména nikotin, které činí kuřáky závislejšími.

S plasty se snaží bojovat například Evropská unie. Vyjednávači jejích členských zemí se v prosinci dohodli na prozatímní podobě zákazu plastových výrobků na jedno použitís cílem omezit objem plastového odpadu.

Tisková zpráva Rady EU mimo jiné uvádí, že je třeba začít také s hledáním alternativ k filtrům v tabákových výrobcích. Cigarety a další výrobky, které takové filtry mají, budou muset být opatřeny příslušným upozorněním, včetně poznámky o škodách hrozících životnímu prostředí, pokud bude filtr odhozen jinam než do koše. Kromě toho by podle nových pravidel měl tabákový průmysl pomoci úklid nedopalků zafinancovat.

Diskuse v Evropském Parlamentu - zákaz plastových výrobků na jedno použití | Video: Ondřej Houska
 

Právě se děje

před 10 minutami

V liberecké nemocnici zemřel muž zraněný při výbuchu v Hamru

Kvůli úternímu neštěstí v provozovně likvidace nebezpečných odpadů firmy Purum v Hamru na Jezeře na Českolipsku přišel o život jeden člověk. Dnes zemřel muž hospitalizovaný v Liberci. Řekl to mluvčí nemocnice Václav Řičář. "Zemřel na následky svých zranění," uvedl Řičář. Zranění utrpěl při výbuchu po nečekané chemické reakci spojené s únikem škodlivin do ovzduší.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump slíbil, že ještě před volbami zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku

Americký prezident Donald Trump slíbil, že před prezidentskými volbami v roce 2020 zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku. Šéf Bílého domu to ve čtvrtek napsal na Twitteru. Zda to bude daňové přiznání, které Trump vytrvale odmítá publikovat a kvůli němuž ho žalují opoziční demokraté, není z prezidentova tweetu zřejmé.

Opozice, usilující o prosazení ústavní žaloby prezidenta kvůli takzvané ukrajinské kauze, vede proti Trumpovi boj hned na několika frontách. Jednou z nich jsou právě daňová přiznání, jejichž zveřejnění sice americké zákony prezidentům nenařizují, ale od dob Richarda Nixona je to v USA běžné. Trump se dosud hájil tím, že jeho majetek je auditován.

Zdroj: ČTK
Další zprávy