Ani brčka, ani igelitky. Nejběžnějším odpadem na světě jsou cigaretové filtry

Zahraničí Zahraničí
26. 1. 2019 19:45
V minulých měsících se díky rozhodnutí Evropské unie zakázat jednorázové plasty mluvilo zejména o plastových brčkách nebo příborech. Už méně se však hovořilo o cigaretových filtrech. Nedopalky přitom představují nejběžnější odpad na světě.
Foto: Aktuálně.cz

Server CNN upozornil, že ročně se vyrobí okolo 6 bilionů cigaret, 9 z 10 přitom obsahuje právě filtry z umělé hmoty. Přesněji řečeno z acetátu celulózy, který se může v přírodě rozkládat až deset let.

"Mnoho kuřáků předpokládá, že filtry se vyrábí z biologicky rozložitelného materiálů," nastiňuje jeden z velkých cigaretových mýtů Elizabeth Smithová z Kalifornské univerzity.

Ročně se tak jen na cigaretách vytvoří přes jeden milion tun plastového odpadu. Navíc mezi lidmi víceméně společensky přijatelného. Vždyť odhodit nedopalek v podstatě kdekoliv není vůbec neobvyklé.

Podle Světové zdravotnické organizace skončí čeká takovýto nezodpovědný konec asi dvě třetiny nedopalků, upozorňuje CNN. Odpadky pak často spláchne voda a jejich cesta končí v oceánech.

Jen dobrovolníci z washingtonské Ocean Conservancy od roku 1986 nasbíraly na plážích okolo 60 milionů cigaretových špačků.

O tom, jak nebezpečné přitom cigaretové špačky pro ryby jsou, svědčí například nedávný pokus, na kterém se podílela univerzita v San Diegu. Do vody, v níž nějakou chvíli plavaly cigaretové nedopalky, vědci nasadili ryby. Po čtyřech dnech polovina z nich pochcípala, tvrdí server.

Zdraví nezlepšily, zato odpadu přibylo

Cigaretové filtry vznikly v 50. letech minulého století ze strachu z rakoviny způsobné kouřením. Zatímco část toxinů filtry skutečně blokují, učinily kouření také mnohem příjemnější, tudíž kuřáci díky tomu často kouří více.

Navíc tabákoví výrobci záhy zjistili, že filtry "nesmí" být příliš účinné, protože pak blokují i látky, zejména nikotin, které činí kuřáky závislejšími.

S plasty se snaží bojovat například Evropská unie. Vyjednávači jejích členských zemí se v prosinci dohodli na prozatímní podobě zákazu plastových výrobků na jedno použitís cílem omezit objem plastového odpadu.

Tisková zpráva Rady EU mimo jiné uvádí, že je třeba začít také s hledáním alternativ k filtrům v tabákových výrobcích. Cigarety a další výrobky, které takové filtry mají, budou muset být opatřeny příslušným upozorněním, včetně poznámky o škodách hrozících životnímu prostředí, pokud bude filtr odhozen jinam než do koše. Kromě toho by podle nových pravidel měl tabákový průmysl pomoci úklid nedopalků zafinancovat.

Diskuse v Evropském Parlamentu - zákaz plastových výrobků na jedno použití | Video: Ondřej Houska
 

Právě se děje

před 28 minutami

Labouristé pozastavili členství expředsedy Corbyna, důvodem je antisemitismus

Britští labouristé pozastavili členství svému bývalému předsedovi Jeremymu Corbynovi kvůli jeho komentářům k úřední zprávě, podle níž se tato opoziční strana za Corbynova vedení nedokázala vypořádat s antisemitismem ve svých řadách. Podle zprávy taková selhání navíc zavinila nezákonné obtěžování a diskriminaci. Nový vůdce labouristů Keir Starmer se za to ve čtvrtek omluvil, zatímco Corbyn zprávě vyčetl, že problém z politických důvodů zveličuje.

Corbyn má po dobu vyšetřování pozastavené členství ve straně a v jejím poslaneckém klubu, a to kvůli svým vyjádřením a neochotě je následně odvolat, uvedla agentura Reuters s odvoláním na vyjádření labouristů.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Ekonomika USA ve čtvrtletí rostla rekordním tempem 33,1 procenta

Ekonomika Spojených států ve třetím čtvrtletí podle prvního rychlého odhadu vykázala rekordní vzestup, k němuž přispěla vládní koronavirová pomoc v objemu více než tří bilionů dolarů (70 bilionů Kč). Ta podpořila zejména výdaje spotřebitelů. Hrubý domácí produkt (HDP) se v přepočtu na celý rok zvýšil o 33,1 procenta, oznámilo dnes americké ministerstvo obchodu.

Tempo růstu bylo v uplynulém čtvrtletí nejrychlejší minimálně od roku 1947, kdy vláda začala tyto údaje sledovat. Ve druhém čtvrtletí naopak ekonomika kvůli dopadům šíření koronaviru klesala rekordním tempem 31,4 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy