Špióni v USA si zřídili svou Wikipedii

lem
5. 11. 2006 0:00
Washington - Američtí špioni začali shromažďovat tajné informace na internetu. Založili si vlastní verzi Wikipedie.

Zpravodajské agentury Spojených států si vzaly příklad z internetové encyklopedie Wikipedia a vytvořily si encyklopedii vlastní - Intellipedii.

Intellipedia, pozitivní krok vpřed

Ředitel Národních zpravodajských služeb John Negroponte považuje tento krok za pozitivní zprávu pro veřejnost i odborníky.

"Jsme na cestě k jednotnému systému zpravodajských služeb," okomentoval pro Los Angeles Times celý projekt Sean Dennehy z Ústřední zpravodajské služby (CIA).

Infobox

Osamělý agent

PŘEČTĚTE SI:

Po aférách kolem tajných věznic CIA po celém světě a neúspěšném tažení v Iráku potřebují americké tajné služby dobré zprávy jako sůl.

"Snažíme se zlepšit samotný systém práce," prohlásila jedna ze členek týmu Michele Weslanderová.

Omezený přístup k databázi

Systém Intellipedie je založen na volném doplňování informací kterýmkoliv uživatelem - agentem.

Na rozdíl od Wikipedie je pro přístup k Intellipedii nutná registrace a každý z 3600 zapsaných uživatelů musí své příspěvky autorizovat.

Celý projekt byl odstartován 17. dubna tohoto roku a již nyní je k dispozici přes 28 tisíc stran materiálu roztříděných podle míry utajení od "citlivých" až po "přísně tajné".

Díky analýze šestnácti amerických zpravodajských agentur tak Spojené státy doufají, že budou mít v budoucnosti přesnější informace o případných hrozbách a krocích cizích vlád.

Foto: www.sxc.hu

Klik a informace uniknou

Zadáním hesla a stiskem jediného tlačítka může již nyní dostat každý agent přesné a aktuální informace o situaci v Nigerii, stejně jako o nedávném nárazu letadla do budovy v centru New Yorku nebo jaderných testech severokorejského režimu.

Kritici projektu ale upozorňují na možný únik informací, který spolu se zpřístupněním tajných informací více lidem hrozí.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Nováček Granada dál stíhá ve španělské lize vedoucí Real

Nováček španělské fotbalové ligy Granada porazila Pamplonu 1:0 a v tabulce je druhá o bod za Realem Madrid. "Bílý balet" ji v minulém kole v souboji o první místo zdolal 4:2. Na čtyřbodový rozdíl může Granadě znovu odskočit v sobotním utkání na Mallorce.

O vítězství Granady nad Pamplonou rozhodl v 38. minutě hlavičkou po standardní situaci portugalský obránce Domingos Duarte, který skóroval i před dvěma týdny proti Realu.

Další zprávy