CIA má velet voják. Amerika se bouří

rst, pat, ČTK, CNN
8. 5. 2006 16:46
Washington - Americký prezident George Bush nominoval na nového ředitele Ústřední zpravodajské služby (CIA) Michaela Haydena.

Podle Bushova vyjádření jde o správného muže pro vedení CIA. Ještě před tím, než Bush Haydena oficiálně nominoval, zvedla se však proti němu silná vlna odporu. A to dokonce i mezi senátory a kongresmany za Bushovu republikánskou stranu.

Generál vojenského letectva Hayden nahradí v čele CIA Portera Gosse, který 5. května náhle bez udání důvodu na funkci rezignoval.

Podle Bushova poradce pro otázky národní bezpečnosti Stephena Hadleyho je volba Haydena správná, protože "jde o člověka s velkými zkušenostmi v oblasti zpravodajských služeb... Prezident je přesvědčen, že je to správný muž na správném místě," řekl Hadley v rozhovoru pro televizní stanici NBC.

Jednašedesátiletý Hayden je v současnosti náměstkem národního ředitele tajných služeb Johna Negroponteho. Po navržení prezidentem jej musí ještě schválit senát.

Foto: Reuters

Životopis Michaela Haydena si přečtete ZDE

"Špatný muž, ve špatný čas, na špatném místě"

Vzhledem k obavám, že by civilní služba dostala vojenské vedení, Bílý dům plánuje, že pověří nynějšího náměstka ředitele CIA viceadmirála Alberta Callanda jinými úkoly, píše agentura AP s odvoláním na neupřesněný vládní zdroj.

Nominace kariérního vojáka do čela CIA přesto vyvolala v USA značné pochyby. Přichází totiž v době, kdy vojenské zpravodajské služby, na něž dohlíží ministr obrany Donald Rumsfeld, tvrdě se CIA bojují o vliv. Pokud by se Hayden skutečně ředitelem CIA stal, všechny americké výzvědné agentury by podle kritiků řídili vojáci.

"Postavit do čela CIA generála je velmi špatný signál," nechal se slyšet republikánský kongresman Peter Hoekstra. "Je to špatný člověk, na špatném místě, ve špatnou dobu," dodal.

Hoekstrovo vyjádření dokládá, že Haydena čeká při slyšeních v Senátu velmi ostrý souboj, a to nejen s opozičními demokraty.

Prezidentův poradce Dan Bartlett připomněl, že rozhodnutí postavit vojáka do čela CIA není nic mimořádného a že k tomu v minulosti došlo již čtyřikrát. "Otázkou ale není, zda voják či civilista, nýbrž ten nejlepší člověk pro daný úkol," zdůraznil Bartlett pro televizní síť CBS.

Goss odmítá sdělit důvod svého odchodu

Hayden stál až do loňského roku v čele Národní agentury pro bezpečnost (NSA). Je jedním z tvůrců kontroverzního programu odposlechů, který prosadila Bushova vláda. Kritika označuje tento program sledování osob za protiprávní, protože k odposlechu v takovém případě není třeba nařízení soudu. Hayden ho přesto opakovaně obhajoval, coby nezbytnou zbraň proti teroristům.

Podle agentury AP by měl Haydenův příchod stabilizovat situaci v CIA a skoncovat s napětím, které za Gosse panovalo mezi ředitelem a agenty.

Goss důvody své rezignace zahaluje tajemstvím a odmítá uvést jakékoli podrobnosti. Obecně se soudí, že za ní stojí jeho neshody s národním ředitelem tajných služeb Johnem Negropontem.

 

Právě se děje

Další zprávy