Venezuela vyhostí amerického špióna

Red Zah
3. 2. 2006 10:35
Caracas - Americký diplomat obviněný ze špionáže musí opustit Venezuelu, prohlásil prezident Chavez ve svém televizním projevu. VIDEO UVNITŘ
Foto: Reuters

Již před týdnem se nechal slyšet venezuelský viceprezident José Rangel, že má důkazy o zapojení vojenských pracovníků amerického velvyslanectví do špionáže. Žalobci tvrdili, že jim jeden venezuelský důstojník předával citlivé informace.

Chavez se rozhodl

O týden později je jasné rozhodnutí venezuelské vlády a jejího prezidenta Hugo Chaveze: "Rozhodli jsme se vyhodit ze země vojenského činitele z diplomatické mise Spojených států kvůli špionáži," oznámil Chávez v televizním projevu k sedmému výročí své vlády.

Venezuela minulý týden vojenského přidělence Johna Correu obvinila z předávání citlivých informací o venezuelském námořnictvu Pentagonu. Correovi údajně tyto informace předávali důstojníci venezuelských námořních sil.

"Doporučuji americké ambasádě, aby ukončila svoji špionáž. Pozorujeme vás," prohlásil Chavez začátkem tohoto týdne.

Correa, persona non grata

Jeho poslední slova jsou však mnohem ostřejší. "Prohlásili jsme velitele námořnictva Spojených států Johna Correu personou non grata. Měl by okamžitě opustit zemi," prohlásil Chávez. "Dnešní Venezuelu nesvazují žádné řetězy imperialismu," prohlásil dále venezuelský předák, jenž patří mezi největší kritiky USA v Jižní Americe.

Washington jakékoliv obvinění odmítá. Není ani jisté, že Correa ve Venezuele ještě pobývá.. Pracovníci americké ambasády na dotazy novinářů zatím nereagovali. #reklama

 

Právě se děje

Další zprávy