Špiclování se v Murdochově bulváru věnoval tým lidí

Michal Žák Zahraničí Michal Žák, Zahraničí
31. 10. 2013 20:10
Britský soud rozplétá kauzu nelegálních odposlechů v bulváru News of the World.
News of the World už kvůli odposlechům přes dva roky neexistuje, nalezení viníků ještě potrvá..
News of the World už kvůli odposlechům přes dva roky neexistuje, nalezení viníků ještě potrvá.. | Foto: Reuters

Londýn - Soud v Londýně rozplétá případ, jenž v uplynulých měsících změnil britský mediální trh.

Kvůli nelegálním odposlechům dnes již neexistujícího bulvárního týdeníku News of the World (NoW) je na lavici obžalovaných osm lidí.

Jsou mezi nimi i jeho někdejší šéfredaktor Andy Coulson a Rebekah Brooksová, která měla na starosti britské listy patřící do mediálního impéria australského miliardáře Ruperta Murdocha.

Zatímco trojice novinářů - hlavní dopisovatel listu Neville Thurlbeck a editoři James Weatherup a Greg Miskiw - už svoji vinu přiznala, zbytek neoblomně trvá na svém: O ničem nevíme, ničeho jsme se nedopustili.

Obžaloba je ovšem neúprosná. Podle žalobce Andrewa Edise Brooksová vytvořila celý speciální tým, jenž se špiclováním mobilů celebrit i zcela neznámých lidí zabýval.

A aby nebylo pikantností v soudní síni málo, vlivná žena podle něj udržovala s Coulsonem šest let intimní vztah.

100 000 liber ročně

Edis tvrdí, že dvojice při řízení NoW dohlížela nejen na systém odposlouchávání, ale i nezákonného placení úředníků.

Brooksová podle něj schválila téměř 40 000 liber (v přepočtu 1,2 milionu korun) pro jednoho vysokého úředníka ministerstva obrany. Coulsona (jenž se později stal mluvčím ministerského předsedy Davida Camerona) pro změnu viní z toho, že povolil výplatu odměny jednomu policistovi, aby získal telefony zaměstnanců královské rodiny.

Čeká se ovšem i na zodpovězení otázky, zda oba věděli o tom, že nedělník platil 100 000 liber ročně soukromému detektivovi Glennu Mulcairovi, jenž záznamy hovorů získával.

Na smlouvě s Mulcairem je sice podpis Miskiwa, ovšem podle Edise neměl pravomoc, aby mohl sám rozhodnout o tak nákladném kontraktu.

První velký proces

Aféra se vleče už od roku 2005, kdy se objevily odposlechy hlasových schránek členů královské rodiny.

Naplno se ovšem rozjela až v roce 2011, kdy vyšlo najevo, že NoW krom řady celebrit odposlouchával i hlasovou schránku mobilu unesené a později zavražděné dívky Milly Dowlerové.

Bulvární nedělník musel po 168 letech skončit a Murdochovu společnost News Group žalovalo celkem 58 postižených, i když údajně bylo odposloucháváno na 600 lidí, včetně hollywoodských hvězd Brada Pitta, Angeliny Jolie či Judea Lawa. S některými z nich už australský mediální magnát uzavřel dohodu o odškodnění.

 

Právě se děje

Další zprávy