Špatné vztahy mezi USA a Pákistánem má zlepšit přehrada

Václav Viták
30. 8. 2011 19:05
USA chtějí pomoci Pákistánu s výstavbou přehrady, aby si ho udobřily
Obří vodní díla vyžadují obří investice (ilustrační foto).
Obří vodní díla vyžadují obří investice (ilustrační foto). | Foto: Wikimedia Commons

Washington - Spojené státy uvažují, že se budou finančně podílet na stavbě přehrady Daimer Bhasha na řece Indu, aby zlepšily své notně pošramocené vztahy s Pákistánem.

Odhadované náklady na toto gigantické vodní dílo činí 12 miliard amerických dolarů a politici v Islámábádu si od jeho výstavby slibují 4500 megawattů čisté elektrické energie, které by velmi pomohly zemi, v níž jsou nyní dlouhé výpadky proudu pravidlem.

Přehrada by měla také zabránit katastrofálním povodním, kterými Pákistán opakovaně trpí.

Washington podle listu The Guardian ještě sice neučinil v této věci definitivní rozhodnutí, ale Islámábád jeho účast na projektu velmi potřebuje, protože tím by se mu otevřela cesta i k dalším mezinárodním finančním zdrojům, například od Asijské rozvojové banky.

Proti americké účasti na projektu Daimer Bhasha bude mít s velkou pravděpodobností námitky Indie, protože vodní dílo má stát v provincii Kašmír, jež je předmětem dlouholetých sporů mezi Dillí a Islámábádem.

Proti se mohou postavit i mnozí američtí kongresmani, kteří žádají, aby USA zastavily Pákistánu veškerou pomoc kvůli Usámovi bin Ládinovi, který se dlouho skrýval na jeho území.

Obří projekt

Nádrž vodního díla Daimer Bhasha má být dlouhá 80 kilometrů. Hráz bude vysoká 272 metrů a zadrží přibližně 8 kilometrů krychlových vody. Stavba potrvá přinejmenším osm až dvanáct let.

Projekt má samozřejmě velké množství odpůrců, kteří připomínají, že kvůli stavbě přehrady bude muset být rozšířena a zpevněna téměř 500 kilometrů dlouhá přístupová komunikace, aby se na místo dostala veškerá nutná těžká technika.

Přes dvě stě kilometrů této silnice bude nutné přenést do výše položených míst ve výrazně složitějším terénu.

Dále bude potřeba vybudovat přes 200 kilometrů vedení vysokého napětí, a to v horské oblasti, v níž jsou pravidlem velké sesuvy půdy. Náklady na údržbu tohoto vedení a pravděpodobné časté opravy levnou energii z přehrady podle kritiků silně prodraží.

Podle nich Daimer Bhasha navíc vůbec nevyřeší problém Pákistánu s nedostatkem elektrické energie, protože polovina jeho obyvatel - cca 80 milionů lidí - nemá vůbec žádný přístup k elektrické síti.

Daimer Bhasha je v jejich očích pouze předražený projekt, z něhož budou těžit jen průmysl a bohatí Pákistánci.

„Pomoc, kterou není nikde vidět"

Spojené státy poskytly od roku 2009 Pákistánu finanční pomoc zhruba ve výši dvou miliard dolarů, ale Pákistánci si stěžují, že je „neviditelná".

Usáma bin Ládin je příčinou mimořádného ochlazení v americko-pákistánských vztazích.
Usáma bin Ládin je příčinou mimořádného ochlazení v americko-pákistánských vztazích. | Foto: Reuters

Tvrdí, že z ní příliš velkou část spolykají nejrůznější konzultantské firmy a že americký program podpory Pákistánu postrádá jasný cíl.

„Daimer Bhasha by byla pro Pákistán obrovským přínosem a ukázala by, že USA investují do dlouhodobých vztahů s ním bez ohledu na to, jak zle dneska věci vypadají," říká analytik Mušarraf Zaidí.

Mezi USA a Pákistánem vládne velké napětí kvůli Usámovi bin Ládinovi, kterého americké speciální jednotky zlikvidovaly na jaře, aniž by Pákistán byl předem informován o této akci.

Islámábád se cítí tímto krokem USA nesmírně ponížen, Washington ho zase obviňuje, že pokud jde islámské radikály, hraje dvojí hru. Pákistán hledá proto nového silného spojence a spatřuje ho především v Číně. 

Z tohoto důvodu také uvažuje, že by vodní dílo Daimer Bhasha mohlo stavět 17 000 čínských dělníků, kteří vybudovali gigantickou vodní elektrárnu Tři soutěsky.

 

Právě se děje

Další zprávy