Situace je vážná, řekl španělský král. Katalánci chtějí vyhlásit nezávislost během několika dnů

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 10. 2017 6:17
Španělský král Felipe VI. v úterním televizním vystoupení před národem ostře kritizoval lídry Katalánska za uspořádání referenda o nezávislosti této autonomní oblasti na Španělsku. Jejich čin označil za porušení ústavy, šlo podle něj o projev nepřijatelné neloajality. Král v přímém televizním projevu zdůraznil, že katalánské vedení se dopustilo nezodpovědného chování a nejednalo podle práva a demokracie. Situaci v Katalánsku označil za velmi vážnou. Ve zhruba šestiminutovém vystoupení král upozornil, že mu velmi záleží na udržení jednoty. Stát podle něj musí v Katalánsku zajistit ústavní pořádek a vládu práva.
Španělský král Felipe VI. pronáší projev k národu.
Španělský král Felipe VI. pronáší projev k národu. | Foto: Reuters

Barcelona/Madrid - Ulice Barcelony v úterý zaplnilo na 700 000 lidí, kteří protestovali proti postupu španělské policie při nedělním referendu o nezávislosti Katalánska. Veřejnou dopravu v celém regionu ochromila stávka, zavřená zůstala většina škol a památek, do práce nepřišly asi tři čtvrtiny státního zdravotnického personálu a demonstrace přerušily provoz na desítkách silnic.

Ve středu se má sejít katalánský parlament, aby reagoval na výsledky referenda, ve kterém se údajně většina zúčastněných voličů vyslovila pro nezávislost. Regionální vláda premiéra Carlese Puigdemonta slíbila předložit ke schválení návrh na vyhlášení nezávislosti 48 hodin po vyhlášení výsledků.

Španělský král Felipe VI. večer separatisty ostře kritizoval - katalánští lídři podle něj prokázali uspořádáním referenda nepřijatelnou neloajalitu, v regionu je třeba znovu nastolit řád.

Katalánský premiér Carles Puigdemont řekl BBC, že vyhlášení nezávislosti Katalánska je "záležitostí několika dní". Dodal, že jeho vláda "bude konat na konci tohoto týdne nebo začátku týdne dalšího".

Madrid je nyní v těžké pozici: potřebný dialog s Barcelonou se v tuto chvíli zdá nemožný a centrální vládě už zbývají pouze radikální nástroje, jakým je například pozastavení autonomie Katalánska. To by ale mohlo vyvolat ještě větší nepokoje. Katalánská vláda na tom ale není o moc lépe, neboť jednostranné vyhlášení nezávislosti by ji nejspíše nikam neposunulo.

"Kromě odstranění španělských vlajek z úřadů je těžké vymyslet, co by katalánská vláda mohla udělat," poznamenala agentura AP.

Král Felipe večer v přímém televizním projevu k národu zdůraznil, že lídři Katalánska se dopustili nezodpovědného chování a nejednali podle práva a demokracie. Situaci v Katalánsku označil za velmi vážnou. Ve svém vystoupení král upozornil, že mu záleží na udržení jednoty Španělska.

Katalánská vláda chce vyhlásit nezávislost. Má plnou podporu jeho obyvatel, kteří vyšli do ulic stávkovat. | Video: Reuters

Obnovení vyjednávání zatím brání to, že obě strany jej podmiňují požadavky, které jsou pro tu druhou nepřijatelné. Barcelona žádá o zprostředkování dialogu Evropskou unii, ta však potvrdila své dosavadní stanovisko, že separatismus v Katalánsku je interní záležitostí Španělska. Deník Financial Times napsal, že nevidí žádný důvod, proč by EU měla do sporu vstupovat, a označil tento scénář za nevhodný.

Vyhlášení nezávislosti by mohlo přijít už ve středu, kdy se očekává schůze katalánského parlamentu. Katalánský premiér Puigdemont slíbil předložit zákonodárcům návrh co nejdříve a říká, že výsledek nedělního referenda opravňuje Katalánce k vyhlášení samostatného státu. Tento krok v plebiscitu údajně podpořilo 90 procent účastníků.

Volební účast ale byla pouhých 42 procent a mnozí komentátoři upozorňují, že hlasování bylo snadno zmanipulovatelné a výsledky nebylo možno nezávisle ověřit.

 

Právě se děje

Další zprávy