Španělsko čekají horké měsíce, ukázaly volby v Andalusii

Simone Radačičová
23. 3. 2015 15:43
Socialisté udrželi v nedělních volbách svoji andaluskou baštu, nováčci ale oslabili tradiční systém dvou silných stran.
Hnutí Podemos skončilo v andaluských volbách třetí. A jeho potenciál prý ještě poroste.
Hnutí Podemos skončilo v andaluských volbách třetí. A jeho potenciál prý ještě poroste. | Foto: Reuters

Sevilla - Španělské Socialistické straně se v nedělních volbách podařilo udržet letitou baštu - Andalusii, kterou ovládá už 33 let. Strana po obrovské mobilizaci získala na 36 procent hlasů.

Mariano Rajoy
Mariano Rajoy | Foto: Reuters

Poraženým dne se stala Lidová strana premiéra Mariana Rajoye. Ta sice obhájila svoji pozici druhé nejsilnější strany, její podpora v Andalusii ale výrazně klesla. Ještě v roce 2012 získala na 41 procent hlasů, nyní to bylo "jen" 27 procent.

Lidovci v Andalusii ztratili půl milionu hlasů (v oblasti je 6,4 milionu voličů), což španělská média interpretují jako "další velké varování" pro Rajoye.

Podle očekávání třetí skončila radikálně levicová strana Podemos (Můžeme), která vznikla zhruba před rokem. Získala na 15 procent, což je o něco méně, než vedení strany doufalo.

Možnosti Podemos v Andalusii ale omezuje skutečnost, že Andalusie patří mezi tradiční základnu socialistů, kteří mají silné zastoupení na všech místních úrovních.

Čtvrtí pak byli středopravicoví Ciudadanos (Občané) se ziskem devíti procent.

Nováčkům se daří

Jak Podemos, tak Ciudadanos patří na španělské politické scéně mezi nováčky.

Například Podemos na sebe poprvé výrazněji upozornila při loňských volbách do Evropského parlamentu, kdy získala osm procent hlasů. Její popularita ale v posledních měsících výrazně vzrostla a průzkumy veřejného mínění ji nyní staví do čela celošpanělských předvolebních průzkumů.

Raketový růst popularity v posledních týdnech zažívá i strana Ciudadanos, která vznikla v Katalánsku v roce 2006.

Ještě v lednu by ji podle průzkumů volilo kolem osmi procent Španělů, nyní by to bylo až kolem 18 procent. A její síla ještě poroste, shodují se experti.

"Ciudadanos vyplnila velkou díru ve středopravicové části politického spektra," uvedl pro agenturu AFP politolog Ignacio Urquizu z madridské Universidad Complutense.

A proč ve Španělsku klesá popularita tradičních stran? Země sice prožívá silné hospodářské oživení, to se ale ještě příliš neprojevuje v běžném životě Španělů.

I když se mírně zlepšuje situace na pracovním trhu, tak země má i nadále druhou nejvyšší míru nezaměstnanosti v eurozóně. K tomu se přidává únava z několika let úspor a škrtů, a také série korupčních skandálů, které se nevyhnuly ani královské rodině.

Andalusie ukáže směr

V nejlidnatější španělské autonomní oblasti se prozatím udržel systém dvou velkých partají, které dominují politické scéně.

Tento systém ale nováčci, tedy Podemos a Ciudadanos, výrazně oslabili. Dohromady strany ve volbách získaly téměř čtvrtinu všech hlasů.

Tradiční partaje, tedy socialisté a lidovci, ještě ve volbách v roce 2012 obdržely 80,2 procenta hlasů, nyní to bylo "jen" 62,2 procenta. Vůbec nejvíce voličů lidovcům přetáhla Ciudadanos, a to až deset procent hlasů, vypočítává El País.

"Volby v Andalusii ukázaly, že Španělé chtějí nové strany otestovat," řekl britskému listu The Guardian analytik José Ignacio Torreblanca z think-tanku European Council on Foreign Relations.

Podle něj opravdový test zažitého systému dvou velkých stran teprve přijde. "Zatím nejsou nováčci natolik silní, aby tento systém svrhli, ale jsou dost silní na to, aby ho změnili. Přinesou novou dynamiku a také více transparentnosti," dodal.

Pětatřicetiletý lídr Ciudadanos Albert Rivera se pak domnívá, že změna je již za dveřmi. "Všichni víme, že systém, kdy dominují dvě velké strany, je mrtev," citoval jej deník El País.

Nyní budou i další experti a politici sledovat, co se v Andalusii bude dít.

Socialisté sice opět slavili triumf, ale nezískali absolutní většinu. Nyní mají dvě možnosti. Buď sestaví menšinovou vládu, a to s podporou další strany, či zahájí jednání o koalici. Nyní se podle zpráv ve španělském tisku jeví jako nejpravděpodobnější spolupráce mezi socialisty a Ciudadanos.

Dění v Andalusii je předzvěstí změn na celonárodní scéně. Španělsko čekají horké předvolební měsíce. Už v květnu se konají volby v dalších 13 autonomních oblastech země, v září půjdou k volbám Katalánci a na podzim či nejpozději v lednu 2016 se konají všeobecné volby.

 

Právě se děje

Další zprávy