reklama
 
 

Španělská prokuratura dál brání referendu o nezávislosti, hrozí zatčením katalánského premiéra

25. 9. 2017 20:30
Katalánského premiéra Carlese Puigdemonta, který chce v neděli uspořádat referendum o nezávislosti, může zatknout policie, připustil španělský generální prokurátor. Puigdemonta a jeho vládu viní z nerespektování zákonů, zneužití úřední pravomoci a zpronevěry veřejných prostředků. Hlasování je podle španělských úřadů nelegální, prokuratura už tak pohrozila zatčením 700 katalánských starostů, kteří byli připraveni pořádat referendum ve svých obcích.

Madrid - Španělský generální prokurátor v pondělí nevyloučil, že ještě dojde na zatčení katalánského regionálního premiéra Carlese Puigdemonta, který je odhodlán v neděli uspořádat referendum o nezávislosti. Centrální vláda v Madridu hlasování považuje za nelegální a snaží se mu zabránit.

"Podmínky pro jeho zatčení mohou být splněny," řekl José Manuel Maza v rozhlasové stanici Onda Cero. "Jde o rozhodnutí, které je možné, ale zatím jsme se nedomnívali, že bychom ho měli přijmout," dodal.

Prokuratura již dala najevo, že chce stíhat Puigdemonta a každého člena jeho vlády pro obvinění z nerespektování zákonů, zneužití úřední pravomoci a zpronevěry veřejných prostředků. Za zpronevěru hrozí obviněným vězení, což může ospravedlnit jejích případné zatčení, upozornil Maza.

Prokuratura už pohrozila zatčením 700 katalánských starostů, kteří byli připraveni pořádat referendum ve svých obcích.

Policie uvedla, že si předvolala k výslechu dalších 17 osob podezřelých ze založení internetových stránek na podporu referenda.

Ustavní soud na žádost vlády pozastavil platnost referenda, dokud o problému definitivně nerozhodne. Madrid převzal kontrolu nad většinou katalánského rozpočtu a bezpečnostní složky zabavují ve skladech hlasovací lístky. Katalánské úřady jsou přesto odhodlány referendum uskutečnit.

autor: ČTK | 25. 9. 2017 20:30

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama