reklama
 
 

Referendum nebude, Rajoy dal Kataláncům ultimátum. Ctěte zákony, jinak váš rozpočet převezme vláda

15. 9. 2017
Španělský premiér Mariano Rajoy v pátek zopakoval, že nepovolí Katalánsku se osamostatnit. Katalánci se v minulosti několikrát pokoušeli o referendum, avšak již dříve to zakázal Ústavní soud. Přesto katalánská vláda chystá referendum na 1. října. Rajoy řekl, že vláda bude pokračovat v akcích, které koná proti Katalánsku a udělil vládě ultimátum 48 hodin, aby začala plnit zákony a ctít rozhodnutí soudu. Podpořil také návrh ministra financí Cristóbala Montora, který plánuje převzít kontrolu nad 80 procenty katalánského rozpočtu.

Barcelona - Španělský premiér Mariano Rajoy v pátek v Barceloně zopakoval, že referendum v Katalánsku nebude a že jeho vláda bude pokračovat v akcích, které už proti jeho konání zahájila. Informoval o tom deník El País. Rajoy také na mimořádném zasedání vedení katalánských lidovců podpořil plán španělského ministerstva financí převzít kontrolu nad asi 80 procenty katalánského rozpočtu.

"Říkám to se vší rozhodností a vážností, referendum nebude," prohlásil v Barceloně premiér Rajoy. "Pokud se do 48 hodin (katalánská vláda) nezaváže k naplňování zákona, převezme platby katalánské vlády vláda španělská," uvedl Rajoy. Dodal, že toto opatření Madrid přijme proto, aby "ani jediné euro" nešlo na aktivity, které soudy prohlásily za nelegální. Tím měl na mysli referendum o nezávislosti Katalánska, které katalánská vláda chystá na 1. října. Proti je Madrid, ale i katalánská opozice.

Španělský ministr financí Cristóbal Montoro oznámil, že Madrid zavede systém kontroly výdajů v Katalánsku, který potrvá tak dlouho, jak potrvá výjimečná situace způsobená tamní vládou v souvislosti s referendem. Detaily tohoto systému, který sám Montoro označil za "nový", by měl ministr financí vysvětlit příští týden ve španělském parlamentu.

Montoro také dodal, že vláda v Madridu bude místo katalánské vlády zajišťovat platby na veřejné služby v Katalánsku. Podle listu El País, který se odvolává na zdroje z ministerstva financí, by tak Madrid převzal platby za výdaje ve školství, zdravotnictví či platby státním zaměstnanců, na něž nyní posílá katalánské vládě ze státního rozpočtu 1,4 miliardy eur (asi 36 miliard korun) měsíčně. Katalánsku by tak zůstalo asi 250 milionů eur, které měsíčně vybere na vlastních daních (například dědické či ekologické) a jiných poplatcích.

Španělské autonomní regiony odvádí daně centrální vládě v Madridu, která jim pak vrací zpět část na zajištění jejich výdajů ve zdravotnictví, školství, na sociální služby či policii. Katalánští separatisté si ale dlouhodobě stěžují, že Katalánsko ze španělského rozpočtu dostává málo. Katalánsko je totiž silným hospodářským regionem, mimo jiné díky exportu a rušnému cestovnímu ruchu a na španělském hrubém domácím produktu, který loni činil 1,1 bilionu eur, se podílí celou pětinou.

Nejnovější plán Madridu ohledně kontroly asi 80 procent katalánského rozpočtu přišel poté, co katalánská vláda ve čtvrtek oficiálně zahájila kampaň před referendem. Ve čtvrtek také katalánský vicepremiér Oriol Junqueras, který je zároveň katalánským ministrem hospodářství a financí, oznámil, že vláda nebude do Madridu už posílat týdenní reporty o katalánských výdajích. Autonomní regiony musí každý měsíc podávat ústřední vládě zprávu o výdajích z rozpočtu, po Katalánsku ale Madrid tato hlášení začal od letošního července vyžadovat každý týden. Junqueras kvůli tomu podal stížnost ke katalánskému nejvyššímu soudu, který dnes stížnost zamítl.

autor: ČTK | 15. 9. 2017

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama