Katalánci dál blokují ulice v Barceloně. Budeme volit, křičí demonstranti

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
21. 9. 2017 16:14
Tisíce obyvatel Barcelony vyšly do ulic, aby demonstrovaly za konání referenda o nezávislosti Katalánska na Španělsku. Madrid se snaží hlasování zastavit a označuje ho za nezákonné. Španělské vládní strany zároveň nabídly Katalánsku "dialog v mezích zákona", pakliže upustí od snahy referendum uspořádat. To je zatím naplánované na 1. října.
Protesty na podporu referenda o nezávislosti Katalánska.
Protesty na podporu referenda o nezávislosti Katalánska. | Foto: ČTK

Barcelona - Tisíce lidí v Barceloně vyšly do ulic. Z davu znějí hesla jako "Budeme volit!" a "Dobrý den, demokracie!".

Lidé tak pokračují v protestech proti snaze Madridu zastavit referendum o odtržení Katalánska od Španělska.

Sešli se na popud separatistických organizací Katalánské národní shromáždění (ANC) a Òmnium Cultural. Podle deníku El País stojí před katalánským nejvyšším soudem v Barceloně.

Španělské vládní strany zároveň ve čtvrtek nabídly Katalánsku "dialog v mezích zákona", pakliže upustí od snahy referendum uspořádat.

Protestující před ústředím katalánské justice se shromáždili na ploše o velikosti dvou fotbalových hřišť. Separatistické ANC je vyzvalo, aby vícedenními protesty zablokovali barcelonské ulice.

Protesty trvají druhý den

Už ve středu se proti zablokování referenda demonstrovalo nejen v Barceloně, ale také v Galicii, Valencii a Baskicku, které jsou stejně jako Katalánsko autonomními oblastmi Španělska.

Lidé se shromáždili v reakci na středeční policejní operaci, která vyústila v zadržení 14 katalánských státních zaměstnanců.

Před katalánským ministerstvem hospodářství se demonstranti v noci střetli s policií a poničili několik policejních vozů.

Některé demonstranty musela mírnit policie.
Některé demonstranty musela mírnit policie. | Foto: Reuters

Katalánský vicepremiér Oriol Junqueras ve čtvrtek uvedl, že poslední kroky policie, včetně zadržení jeho pravé ruky a šéfa Republikánské levice Katalánska (ERC) Josepa Marii Jového, "změnily pravidla hry".

Jového úřady podezírají z "povstání". Tři ze 14 osob zadržených ve středu večer byly krátce nato propuštěny.

"Je jasné, že nebudeme moci hlasovat tak, jak by se nám líbilo," řekl Junqueras.

Katalánský premiér Carles Puigdemont uspořádal po středeční razii tiskovou konferenci, na které obvinil policii, že se na příkaz španělského ministerstva vnitra snaží narušit chod katalánské vlády. Zároveň uvedl, že "tato agrese nemá právní podporu" a "porušuje vládu zákonů".

Referendum chystané na 1. října je podle něj akcí "na obranu demokracie proti represivnímu a autoritativnímu režimu".

Deník El País reagoval analýzou s titulkem "Lži katalánského premiéra", ve které pravdivost těchto a dalších výroků ze středeční tiskové konference vyvrací.

Protesty na podporu referenda o nezávislosti Katalánska.
Protesty na podporu referenda o nezávislosti Katalánska. | Foto: Reuters

"Závažnost, ale ze všeho nejvíce nepravdivost jeho tvrzení nás donutila je vyvrátit jedno po druhém. Považujeme za základní rys demokracie to, že veřejní činitelé nemohou svým občanům beztrestně lhát," uvádí El País.

Madrid málo dává a hodně bere

Madrid považuje plebiscit za nelegální a s cílem zablokovat jej vláda před týdnem převzala kontrolu nad značnou částí katalánských veřejných financí.

Katalánsko se 7,5 milionu obyvatel významně přispívá do španělské státní pokladny. Právě nedostatečná kontrola nad financemi je pro mnohé zdejší obyvatele motivací pro osamostatnění.

Z vládních údajů pro rok 2011 vyplývá, že autonomní oblast dostala z centrálního rozpočtu o 8,5 miliardy eur (222 miliard korun) méně, než její občané odvedli v daních. Podle britského serveru BBC také dostalo Katalánsko v roce 2015 menší podíl národního rozpočtu (9,5 procenta) než v roce 2003 (16 procent).

Průzkumy ukazují, že obyvatelé regionu jsou pro konání referenda. V názoru na nezávislost či setrvání ve Španělském království jsou rozděleni zhruba půl na půl.

Dívky s červenými karafiáty protestují za konání referenda.
Dívky s červenými karafiáty protestují za konání referenda. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy