Madrid přebírá kontrolu nad katalánskou policií. Jde o přípravu na referendum, které chce překazit

ČTK ČTK
24. 9. 2017 0:24
Rozhodlo o tom ministerstvo vnitra ve snaze zabránit plebiscitu, který vláda považuje za nelegální. Katalánci tento krok označili za marný pokus o zastrašení.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: ČTK

Barcelona - Španělské úřady dočasně převezmou kontrolu nad katalánskou policií, která bude muset v době očekávaného konání referenda za nezávislost poslouchat příkazy z Madridu. Podle španělských médií o tom v sobotu rozhodlo ministerstvo vnitra ve snaze překazit plebiscit, který vláda označuje za nelegální. Katalánští představitelé krok označili za pokus o zastrašení, referendu podle nich nezabrání.

Madrid se obává, že katalánští policisté podřízení místní vládě nebudou ochotni zakročit 1. října proti místním představitelům, kteří slíbili umožnit v jednotlivých katalánských městech a obcích konání referenda. Z toho důvodu v sobotu ministerstvo jmenovalo jejím koordinátorem vysokého činitele španělských bezpečnostních složek Diega Péreze de los Cobos, jehož příkazům budou katalánští strážci zákona podléhat.

Již v pátek ministerstvo oznámilo, že do Katalánska posílá dodatečné policejní jednotky, aby udržovaly pořádek a zabránily přípravám referenda. Podle médií rozšíří současný počet pěti tisíc španělských policistů až o čtyři další tisícovky. Katalánská policie má přibližně 17 tisíc příslušníků.

"Čeká nás ještě mnoho nepříjemností. Stát chce omezit naši autonomii, ale nás nezastaví," napsal na twitteru v reakci na dnešní krok Madridu katalánský ministr vnitra Joaquin Forn. Rovněž několik dalších představitelů sedmimilionového autonomního regionu dalo najevo, že přes stupňující se tlak centrálních úřadů od referenda necouvnou.

V Barceloně se v neděli očekávají demonstrace, které mají být pokračováním protestů vyvolaných tento týden policejní razií na úřadech katalánské regionální vlády. Podnětem k veřejným akcím bude i svátek patronky největšího katalánského města.

Madrid a Barcelona zatím nedokázaly ohledně chystaného referenda navázat dialog. Premiér Mariano Rajoy považuje snahy Katalánska za protiústavní a ústavní soud na žádost vlády nařídil jejich zastavení, dokud o problému definitivně nerozhodne.

Přibližně 1100 migrantů ze subsaharské Afriky se pokusilo první den roku 2017 překročit hranice Maroka a Ceuty, která je španělskou enklávou v Africe. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy