Spáchaly sebevraždu, vyvrací úřad zprávy o znásilnění Indek

Zahraničí Kateřina Vítková Zahraničí, Kateřina Vítková
27. 11. 2014 14:52
Dvě dívky byly v květnu nalezeny oběšené na stromě. Vyšetřovatelé nyní vyvracejí původní informace o hromadném znásilnění a vraždě.
Záběr z vesnice, kde byla v květnu na stromě nalezena těla obou dívek.
Záběr z vesnice, kde byla v květnu na stromě nalezena těla obou dívek. | Foto: Reuters

Dillí - Dvě indické dívky, které byly v květnu nalezeny oběšené na stromě ve svazovém státě Uttarpradéš, nebyly ani znásilněny, ani zavražděny.

Život si údajně vzaly samy, vyplývá z nové zprávy Centrálního úřadu pro vyšetřování (CBI).

Původní zprávy místních vyšetřovatelů přitom tvrdily přesný opak. Jimi v květnu provedená pitva potvrdila znásilnění a smrt oběšením.

Následné forenzní testy ale podle zprávy CBI sexuální napadení nepotvrdily, napsal server BBC.

První zpráva byla mylná, věří úřad

"Na základě asi 40 vědeckých zpráv CBI dospěl k závěru, že dvě mladé dívky z případu Badaun nebyly znásilněny ani zavražděny, jak bylo uvedeno v první informační zprávě," uvedl ve čtvrtek mluvčí úřadu Kanchan Prasad. "Vyšetřování dospělo k závěru, že šlo o sebevraždu."

Podle federálních vyšetřovatelů testy DNA z oblečení a osobních věci dívek neodhalily žádný důkaz o znásilnění.

Úřad testy nechal provést už v srpnu. Od té doby se objevilo několik teorií, jak dívky zemřely. Mimo jiné se hovořilo i možnosti, že šlo o takzvané "vraždy ze cti", za nimiž mohli stát rodinní příslušníci dívek.

Podle korespondentky BBC Geety Pandeyové ale zatím není jasné, jak vyšetřování nakonec dospělo k závěru, že šlo o sebevraždy. Podle šéfa CBI mohlo jít o "nátlak jejich rodin" kvůli přátelství s jedním z vesničanů.

Nevyřešených otázek zůstává i nadále mnoho. Se závěry vyšetřování nesouhlasí například aktivisté za ženská práva a požadují, aby šetření pokračovalo.

Korespondentka z Dillí doplnila, že nová zpráva CBI je matoucí a že mnozí ji zřejmě budou zpochybňovat.

Podezřelí byli propuštěni na kauci

Trojice mužů, kteří byli v souvislosti s případem zadrženi, byla pro nedostatek důkazu na kauci propuštěna už letos v září. Na svobodu vyšli i další dva zadržení - strážníci, kteří podle dřívějších svědectví rodin obětí odmítli v případu pomoct.

Foto: Reuters

Těla sestřenic ve věku asi 14 a 15 let - pocházejících z nízké kasty - byla nalezena 28. května zavěšená na mangovníku. Zprávy o jejich hromadném znásilnění vyvolaly ve světě i v Indii vlnu nevole a protestů.

Svědek mohl být podplacen

CBI podle všeho nevěřila původnímu vyšetřování na místní úrovni a zpochybnila i věrohodnost svědků včetně toho hlavního, protože se objevily zprávy, že byl podplacen rodinami obětí.

"Místní policie prováděla vyšetřování chybně v rámci závěrů, že sestřenice byly zabity," uvedl už dříve šéf úřadu Ranjit Sinha.

Obě dívky zmizely v noci, když vyšly do zahrady u svého domu, zřejmě kvůli tomu, že uvnitř neměly toalety.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Frankfurt si v odloženém duelu EL v Salcburku zajistil postup

Fotbalisté Frankfurtu v odvetném duelu 2. kola Evropské ligy v Salcburku, jenž byl přeložen ze čtvrtka na dnešek kvůli hlášenému orkánu, remizovali 2:2 a v součtu s domácí výhrou 4:1 postoupili do osmifinále. V něm se Eintracht 12. a 19. března utká s Basilejí.

Salcburk v odloženém zápase před 29.000 diváky dvakrát vedl, ale hosté pokaždé vyrovnali a pohlídali si postup. Branky domácích vstřelili kapitán Andreas Ulmer a Jérome Onguéné, klid Frankfurtu zajistil dvěma góly André Silva.

Frankfurt se měl původně už za dva dny představit v bundeslize na hřišti Werderu Brémy, vedení ligy ale na neděli plánovaný duel kvůli nahuštěnému programu zatím na neurčito odložilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy